.

N I N S A R B L O O M
6 گیاه آپارتمانی گران قیمت

6 گیاه آپارتمانی گران قیمت

تاریخ ثبت: 19 اردیبهشت 1401
تاریخ ویرایش: 21 اردیبهشت 1401

اگر قصد دارید چند میلیون تومان برای یک گیاه آپارتمانی بپردازید، احتمالاً باید یک انگشت شست سبز (توانایی و استعداد پرورش گیاهان) داشته باشید تا سرمایه گذاری خود را زنده نگه دارید.

با اینکه، بیشتر گیاهان آپارتمانی قیمتی مناسب دارند. اما چه چیزی باعث می شود که یک گیاه آپارتمانی اینقدر قیمت داشته باشد؟

عواملی مانند نادر بودن، زیبایی، پرورش و تکثیر همه به طور بالقوه در قیمت گذاری گیاهان گران قیمت نقش دارند.

فعالیت‌های باغبانی در دهه‌های اخیر به طور فزاینده‌ای در میان نسل‌های جوان محبوب شده‌اند و اخیراً "رونق گیاهی" وجود داشته است. در نتیجه تمایل به داشتن گونه های کمیاب و جذاب نیز در حال افزایش است.

به عنوان مثال، برای پاسخگویی به تقاضای اخیر، قلمه‌های گیاهان مانسترای ابلق با قیمت‌های میلیون دلاری در استرالیا، کانادا و ایالات متحده به فروش می‌رسند. نسل جدید اولین کسی نیست که چنین حرکتی را آغاز کرده است. در اوایل دهه 1600، گیاه "it" آن زمان گل لاله بود. «شیدایی لاله» باعث شد قیمت گل لاله منفجر شود و تا 5700 گیلدر به فروش برسد. به دنبال این روند، گل پرطرفدار بعدی برای یک قرن به ارکیده تبدیل شد. ویکتوریایی های ثروتمند به قدری عاشق ارکیده بودند که وسواس آنها به "ارکیدلیروم" معروف شد.

همانطور که به دوران شکوفایی قرن بیست و یکم نگاه می کنیم، در اینجا شش مورد از گران ترین گیاهان آپارتمانی را معرفی می کنیم:


1. درخت انجیر برگ کمانچه بالغ(Fiddle-Leaf Fig)

انجیر برگ کمانچه (ficus lyrata) که می تواند نزدیک به 50 فوت در جنگل های بارانی استوایی رشد کند، در شرایط مناسب حداکثر 10 فوت در داخل خانه رشد می کند. شاخ و برگ های متمایز آن مورد علاقه بسیاری از طراحان داخلی است و به گیاه "it" دهه اخیر تبدیل شده است. تقاضا قیمت را بالا برده است.

گیاهان برگ کمانچه به ویژه به کیفیت هوا حساس هستند. آنها از هوای خشک یا هوای خشک خوششان نمی‌آید، و نه به اندازه کافی خورشید واکنش نشان می‌دهند، این فهرست ادامه دارد. خرید یک درخت بالغ یک تعهد بزرگ است. اگرچه ممکن است پرورش چنین انجیر کمانچه ای بزرگ برای یک حرفه ای آسان تر باشد، اما داشتن آن یک چالش خواهد بود مگر اینکه از نحوه مراقبت از آن آگاه باشید. برای این افزودنی جدید، یک دستگاه رطوبت ساز در خانه خود قرار دهید. 


2. مانسترا ابلق

(هیولاهای رنگارنگ سفید و سبز با برگ های بزرگ به شکل پنیر سوئیسی)
مانسترا ابلق یا گیاه پنیر سوئیسی، مانند M. deliciosa از گیاهان کمیاب و با ارزش است. مانسترا ابلق که در نیوزلند و سایر نقاط جهان محبوب است، در حال حاضر یکی از محبوب ترین گیاهان است. با این حال سرعت تکثیر آهسته این گیاه آن را بسیار نادر می کند.

این گیاه را می‌توان با پاشیدن رنگ‌های تصادفی در سایه‌های مختلف و بدون دو برگ مشابه یافت. منحصربه‌فرد بودن آن باعث شده است که آن را به محبوب بسیاری از تأثیرگذاران رسانه‌های اجتماعی در جامعه گیاهی تبدیل کند. انواع سبز معمولی آن با قیمت های ناسب در مراکز باغ به فروش می رسد، در حالی که قیمت انواع ابلق در حال افزایش است. 


3. هویا کارنوزا کامپکتا (Hoya carnosa 'compacta)

گیاه دیگری با تنوع منحصر به فرد، یک هویا کارنوزا فشرده «طناب هندی» گران‌ترین گیاه خانگی فروخته شده در Trade Me در ژوئن 2020 شد.  اگر تصمیم دارید که باید هویا داشته باشید، انواع دیگری که چندان گران نیستند. 


4. فیلودندرون مینیما (Philodendron Minima)

نام رایج رافیدوفورا تتراسپرمای گرمسیری فیلودندرون مینیما است. این گیاه اغلب به عنوان "مینی هیولا" یا "پیکولو" نامیده می شود.

از آنجایی که اشتیاق نیوزیلند به گیاهان آپارتمانی برافراشته شده است، یک نمونه بسیار نادر رنگارنگ در آگوست 2020 به قیمت 8150 دلار در بزرگترین سایت تجاری این کشور Trade Me فروخته شد. چیزی که این فروش را شگفت‌انگیزتر می‌کند این است که مینیما کوچک تنها چهار برگ داشت. این فتنه در یک گلدان پلاستیکی مشکی شش اینچی فروخته شد و در نتیجه توصیفی که این گیاه را "بسیار کمیاب" و "با تنوع رنگ زرد خیره کننده روی هر برگ" به نمایش گذاشت، به وجود آمد.  


5. ارکیده شن زن (Shenzhen Nongke)

ارکیده شنژن نونگکه 100 درصد توسط بشر ساخته شده است و توسط دانشمندانی ساخته شده است که به مدت هشت سال در آزمایشگاه برای پرورش این شکوفه تلاش خستگی ناپذیری کردند. دوستداران گیاهان اکنون در هنگام پرورش این ارکیده از صبر و شکیبایی مشابهی استفاده می کنند، زیرا شکوفه دادن آن بین چهار تا پنج سال طول می کشد.

این شکوفه‌های خیره‌کننده، دست‌کم، با رایحه‌ای خاص، حواس را خیره می‌کنند، اما این گیاه آنقدر کمیاب است که به سختی می توان عطر کمیاب آن را استشمام کرد.  


6. بونسای کاج قدیمی (Old Pine Bonsaii)

درختان بونسای چشم دوستداران گیاهان را به خود جلب می کند که به دنبال یک نمونه داخلی منحصر به فرد هستند. بالاترین قیمت بونسای، کاج سفید چند صد ساله است که در یازدهمین کنوانسیون و نمایشگاه آسیا و اقیانوسیه بونسای و سوئیسکی در تاکاماتسو، کاگاوا، ژاپن به قیمت 100,000,000 ین (حدود 1.3 میلیون دلار) فروخته شد.