.

N I N S A R B L O O M
هر آنچه از درخت گیلاس نیاز است بدانید!

هر آنچه از درخت گیلاس نیاز است بدانید!

تاریخ ثبت: 31 فروردین 1401
تاریخ ویرایش: 31 فروردین 1401

درخت گیلاس یک انتخاب فوق العاده برای کسانی است که یک درخت میوه خانگی می خواهند. آنها در بهار شکوفه های زیبا و معطر و در اواخر بهار و اوایل تابستان میوه های خوش طعمی دارند. شکوه درخت گیلاس از توت‌های زرشکی شاداب گرفته تا شکوفه‌های ظریف و ابریشمی‌اش، غرق در جادو، رمز و راز و اساطیر است! این درخت زیبا نه تنها یک جشن برای حواس است، بلکه تاریخچه ای غنی و روشن نیز دارد.

نماد و تاریخچه درخت گیلاس

در سرتاسر کشور ژاپن، درخت گیلاس (Cherry tree) یا ساکورا (Sakura) نمایانگر خوش شانسی، آغاز جدید و احیای مجدد است. فولکلور می گوید: که وقتی ارواح درخت گیلاس عطر فوق العاده خود را در بهار منتشر می کنند، هدیه زیبایی و ظرافت آنها واقعاً مورد تجلیل قرار می گیرد! متأسفانه، شکوفه های گیلاس فقط یک بار در سال شکوفا می شوند و گلبرگ های صورتی ملایم و زیبای آنها برای مدت کوتاهی ما را احاطه کرده اند. به همین دلیل است که گیلاس نه تنها نمایانگر زیبایی و لذت های معصومانه است، بلکه به ما می آموزد که از زمان کوتاهی که با عزیزان خود به اشتراک می گذاریم قدردانی کنیم.

درختان گیلاس همچنین نمادی از سامورایی‌های باستانی بودند که می‌دانستند هر لحظه ممکن است زندگی‌شان کوتاه شود. این انجمن تا جنگ جهانی دوم به عنوان نماد کامیکازه ادامه یافت.

حتی در ژاپن مدرن، جشنواره هانامی هر ساله برای جشن گرفتن شکوفه های گیلاس در بهار برگزار می شود. خانواده، دوستان و عزیزان در میان درختان گیلاس گرد هم می آیند تا زندگی شادشان را با هم جشن بگیرند و تا به حال به آن فکر کنند.

در اساطیر باستان میوه درخت گیلاس حاوی اکسیری است که به خدایان جاودانگی می دهد! در افسانه های چینی اعتقاد بر این بود که ققنوس جادویی بر بستری از شکوفه های گیلاس می خوابد تا زندگی جاودانه آن را برکت دهد.

در داستان های قدیمی بودایی، گیلاس نماینده باروری و زنانگی است. طبق افسانه، مادر بودا در هنگام زایمان توسط یک درخت گیلاس مقدس حمایت می شد. نماد گیلاس قرمز یاقوتی نیز در فرهنگ غربی رایج است و گفته می شود که هدیه درخت گیلاس برای روزهای آینده خوشبختی و خوشبختی آینده را به ارمغان می آورد!

 

 

انتخاب دانه های گیلاس

ابتدا باید تعیین کنید که چه نوع درخت گیلاس را می خواهید بکارید. گیلاس ترش (همان آلبالو) یا شیرین؟ گیلاس قرمز یا گیلاس سیاه؟ ابتدا آب و هوا و وضعیت رو به رشد خود را در نظر بگیرید. درختان گیلاس برای تولید میوه هر روز به هشت ساعت آفتاب نیاز دارند. آنها در خاک با زهکشی خوب با pH خنثی بهترین عملکرد را دارند. درختان گیلاس مانند هلو، شلیل و آلو بخشی از تیره پرونوس (Prunus) هستند. به این ترتیب، آنها را می توان در خاک بدون نیاز به آزمایش برای بقایای سمی رشد داد.

آلبالو (Sour Cherry یا Prunus cerasus)، همچنین به عنوان گیلاس تارت یا پای شناخته می شود برای آب و هوای سردتر بهترین است. این درختان تا 20 فوت رشد می کنند. گیلاس های شیرین (Sweet Cherry یا Prunus avium) در مناطق شمال غرب اقیانوس آرام تا 35 فوت یا بلندتر رشد می کنند. با باغبان خود در بازار کشاورزان مشورت کنید تا مطمئن شوید که گیلاس از چه نوع درختی آمده است و آیا مشکلی در رشد آنها در منطقه داشته است.
 

تهیه دانه های گیلاس

پس از خوردن گیلاس (بخش سرگرم کننده!)، مقداری از دانه ها را ذخیره کرده و در یک کاسه آب گرم بریزید. بگذارید چند دقیقه خیس بخورد و به آرامی آنها را تمیز کنید تا تکه‌های خمیر میوه چسبیده به آن‌ها پاک شود.

سپس دانه ها را روی یک حوله کاغذی پهن کنید و بگذارید به مدت پنج روز خشک شوند. آنها را در یک منطقه نسبتا گرم مانند یک طاقچه آفتابگیر نگه دارید. پس از پنج روز، دانه ها را در یک ظرف شیشه ای یا ظرف پلاستیکی غذا با درب محکم قرار دهید. سپس آنها به مدت ده هفته در یخچال بگذارید. این به عنوان طبقه بندی شناخته می شود و برای جوانه زدن دانه ها ضروری است. این شبیه دوره سرد زمستان است که دانه ها قبل از بهار خواب هستند. تاریخ را در تقویم خود علامت بزنید تا آنها را در پشت یخچال فراموش نکنید.

 

 

کاشت بذر گیلاس

بعد از ده هفته، هسته های گیلاس را از یخچال خارج کنید و بگذارید به دمای محیط برسند (این کار حدود سه ساعت طول می کشد). سپس می توانید آنها را در یک ظرف کوچک با خاک گلدان بکارید. در هر ظرف دو یا سه هسته بکارید. در یک مکان آفتابی قرار دهید و آنها را آبیاری کنید تا خاک مرطوب بماند اما خیس نباشد.

هنگامی که نهال ها حدود دو اینچ بلند شدند، در یک مکان آفتابی نگهداری کنید. اگر هوا در شب سردتر شده است، آنها را در یک پنجره آفتابی نگه دارید. آنها تا بهار، پس از گذراندن خطر یخبندان، در آنجا باقی بگذارید تا زمانی که بتوانید آنها را در بیرون بکارید. آنها را در فاصله 20 متری از هم بکارید و محل را با علامت گذاری با میله یا چوب محافظت کنید تا پایمال نشوند.

همچنین می‌توانید از طبقه‌بندی در داخل خانه صرف نظر کنید و دانه‌های گیلاس را مستقیماً در بیرون در فصل پاییز بکارید و به آن‌ها اجازه دهید در زمستان یک دوره سرد طبیعی را پشت سر بگذارند. ممکن است در نهایت بذرهای زیادی جوانه نزنند، بنابراین چند دانه بیشتر از آنچه می خواهید در محلی از باغ خود بکارید که نهال ها از بادهای تند یا لگد مال شدن در امان باشند.

 

چگونه درخت گیلاس را در گلدان پرورش دهیم

برخی از انواع درختان گیلاس قد کوتاه هستند که می توان آنها را در گلدان پرورش داد. به یاد داشته باشید که این درختان می توانند تا حدود 6 فوت ارتفاع داشته باشند، بنابراین باید درختان را با دقت هرس کنید و آنها را نگهداری کنید تا مطمئن شوید که برای خانه شما خیلی بزرگ نمی شوند. یکی از مزیت های پرورش درخت گیلاس در گلدان این است که می توانید آن را در هوای سرد به داخل آن منتقل کنید.

هنگامی که درخت/نهالی جوان را در گلدان می کارید، مطمئن شوید که به طور منظم آن را آبیاری می کنید تا خاک مرطوب بماند. بیش از حد آن را آبیاری نکنید، زیرا اگر ریشه ها در آب بنشینند، رشد درخت تحت تأثیر قرار می گیرد. شما باید حداقل هر دو ماه یکبار به درخت کود بدهید.

 

آفات و بیماری درخت گیلاس

آفات و بیماری های درخت گیلاس می توانند به اشکال مختلف ظاهر شوند و هر یک برای درمان و پیشگیری از آنها نیاز به اقدامات تخصصی دارد. برخی از آنها تهدیدی بزرگتر از دیگران برای برداشت گیلاس شما هستند، بنابراین آموزش خود در مورد هر یک بخش ضروری از رشد درختان گیلاس در باغ شما است. در اینجا برخی از انواع رایج آفات وجود دارد که ممکن است هنگام رشد درخت گیلاس با آنها مقابله کنید:

پرنده ها: یکی از بزرگترین تهدیدات برای میوه درخت گیلاس، پرندگان هستند که کنترل آنها آسان نیست. بهترین محافظت در برابر از دست دادن گیلاس خود به پرندگان این است که درخت خود را با توری بپوشانید.

شته گیلاس سیاه: در زمستان، مراقب حشرات ریز سیاه رنگی باشید که روی ساقه ها یا زیر برگ های درخت گیلاس خود جمع شده اند. اگر درخت شما یک گیلاس شیرین است، پس باید بیشتر مراقب باشید، زیرا آنها بیشتر در معرض این آفت هستند.

شما باید درخت خود را برای درمان شته گیلاس سیاه با سم پاشی با روغن باغبانی درمان کنید. اگر متوجه پیچ خوردن برگ های درخت خود شدید، باید آن را درمان کنید. خلاص شدن از شر شته ها قبل از پیچیدن برگ ها آسان تر است.

سوراخ کننده ها: خرطوم آلو آمریکایی به تنه درختان ضعیف سوراخ می شود. کرم درخت هلو به سمت پایه تنه درخت گیلاس می رود و بر جریان مواد مغذی به درخت تأثیر می گذارد. می توانید لاروها را بیرون بیاورید، اما ممکن است استفاده از آفت کش موثرتر باشد. شما باید در مورد آنچه که باید استفاده کنید مشاوره دریافت کنید.

سوراخ‌های سوراخ‌شده به شاخه‌های ضعیف درخت یا در تنه فرو می‌روند. اگر فقط در یک یا دو شاخه باشند، می توان آنها را حذف کرد. با این حال، اگر کل درخت تحت تأثیر قرار گیرد، ممکن است امکان نجات درخت وجود نداشته باشد.

آفات به درختان گیلاس که ضعیف شده اند حمله می کنند، بنابراین درخت خود را به درستی آبیاری و بارور می کنید.

 

بیماری ها

 

لکه برگی، شانکر و لکه قهوه ای از جمله این بیماری ها هستند. شما اینها را با برگ هایی که لکه های تیره ایجاد می کنند یا شروع به مردن می کنند، تشخیص می دهید. شما باید هر گونه برگ یا حتی شاخه های بیمار را حذف کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، قیچی هرس را در محلول سفید کننده فرو کنید تا قبل از برش بعدی، آنها را استریل کنید تا بیماری گسترش نیابد.

برای محافظت در برابر این بیماری ها می توانید درخت خود را با قارچ کش اسپری کنید. یک قارچ کش همچنین به جلوگیری از پوسیدگی میوه رسیده، پوسیدگی قهوه ای یا سوختگی شاخه ها کمک می کند. با مهد کودک یا مرکز باغ خود مشورت کنید تا بدانید از چه قارچ کشی باید استفاده کنید. در صورت بارندگی زیاد، ممکن است لازم باشد اسپری قارچ کش را تکرار کنید.

بیشتر بیماری هایی که درختان گیلاس را تحت تاثیر قرار می دهند نتیجه آبیاری بیش از حد است. اطمینان حاصل کنید که خاک مرطوب است، نه خیلی مرطوب. خاک باید به خوبی زهکشی شده و کاملاً سست باشد.
 

 

اطلاعات دلپذیر: به مرورگر گوگل Google بروید و عبارت Cherry blossom را جست و جو کنید و بر روی شکوفه صورتی گیلاس که کنار صفحه قرار دارد بزنید؛ می بینید که صفحه گوشی/کامپیوتر شما از برگ های صورتی و زیبای شکوفه های گیلاس پر می شود.