.

N I N S A R B L O O M
هویا کارنوزا ابلق

هویا کارنوزا ابلق

تاریخ ثبت: 04 تیر 1401
تاریخ ویرایش: 04 تیر 1401

هویا کارنوزا ابلق خوش عطر دنیای گیاهان گرمسیری است. این گیاه دنباله دار مربوط به خانواده Apocynaceae است و به خاطر برگ های موم مانند آبدار و گل های سفید ظریفش شناخته شده است. این گیاه چند ساله همیشه سبز از جنگل های بارانی گرمسیری شرق آسیا سرچشمه می گیرد.

هویا کارنوزا توانایی منحصر به فردی برای زندگی روی گیاهان دیگر دارد. با این حال، تمایلات انگلی ندارد. در عوض، این یک اپی فیت غیر انگلی است که قادر است مواد مغذی و رطوبت کافی را از هوا و آب باران اطراف خود جذب کند. از گل های خوشبوی آن در محصولات زیبایی و عطر استفاده می شود. علاوه بر این، این ملکه زیبایی از کار سخت نمی ترسد و می تواند آلاینده های مضر هوا را که در داخل خانه یافت می شود حذف کند. به عبارت دیگر خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد. برای خرید این ملکه زیبایی برروی متن زیر کلیک کنید.

 

نور

روشن غیرمستقیم،البته می تواند در نور کم نیز رشد کند ولی اندازه برگ ها کوچک،رنگ سبز بیشتر و شکوفه نیز نمی دهد.

هرچه نور ملایم بیشتری برای این گیاه فراهم شود رنگ آن سفید مایل به صورتی و شکوفه های بیشتری در فصل شکوفه دهی ارائه می کند‌.

نکته:از نور مستقیم ملایم استقبال می کند ولی نور حاد و گرم باعث سوختن برگ ها می شود.

 

آبیاری

بگذارید خاک به طور کامل خشک شود سپس‌ ابیاری کنید.

آبیاری را تا زمانی انجام دهید که آب از زهکش گلدان خارج شده سپس آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری کرده باشید.

نکته:آبیاری بیش از اندازه باعث زرد شدن برگ های قدیمی و افتادن آن ها می شود.

آبیاری کم و خشک ماندن خاک در طولانی مدت باعث قهوه ای و خشک شدن برگ ها می شود.

 

دما

15 الی 28 درجه سانتی گراد عالی است. هویا کارنوزا نسبت به دیگر هویا ها می تواند کمی سرما را تحمل کند ولی نگذارید محیط بسیار سرد شود.

 

رطوبت

با رطوبت معمولی به خوبی رشد می کند و نیازی به رطوبت اضافه ندارد.

 

کود دهی

در فصل بهار و تابستان می توانید به صورت ماهانه کود دهی را انجام دهید.نصف میزان پیشنهاد شده بر روی کود مایع را اجازه دارید با اب حل کرده و به هویا خود دهید.

نکته:حتما از مرطوب بودن خاک مطمئن شوید تا جذب کود افزایش پیدا کرده و به ریشه نیز اینگونه آسیبی وارد نمی شود.

 

خاک

می توانید از خاک مخصوص هویا یا ترکیب خاک کاکتوس و ساکولنت با مقداری پرلیت استفاده کنید.