.

N I N S A R B L O O M
مراقبت و نگهداری درخت موز خانگی

مراقبت و نگهداری درخت موز خانگی

تاریخ ثبت: 26 اسفند 1400
تاریخ ویرایش: 26 اسفند 1400

اگر به اندازه کافی خوش شانس نیستید که در یک منطقه گرم زندگی کنید تا بتوانید این گیاه گرمسیری را در فضای باز پرورش دهید، پس چرا به جای آن یک گیاه موز سرپوشیده (Musa oriana) را پرورش نمی دهید؟ نور و آب کافی، از یک درخت موز سرپوشیده یک گیاه آپارتمانی عالی می سازد. یک گیاه آپارتمانی موز، شاخ و برگ های جالب و گل های سفید رنگی را ارائه می دهد که از جوانه های بنفش بیرون می آیند.

 

چگونه می توان موز را در داخل پرورش داد؟

از آنجایی که یک درخت موز داخلی می تواند نسبتاً بزرگ باشد، می توانید انواع پاکوتاه را انتخاب کنید.

با این حال، به یک گلدان بزرگ نیاز دارید که به اندازه کافی عمیق باشد تا همه ریشه های آن را در خود جای دهد. همچنین باید زهکشی کافی را فراهم کند.همچون گیاهان موز در فضای باز، یک گیاه موز داخلی به خاک غنی، هوموس مانند و با زهکشی خوب و همچنین نور روشن غیرمستقیم خوبی نیاز دارد.

در واقع، درختان موز داخلی برای اکثر انواع به نور روشن برای حدود 6 ساعت یا بیشتر نیاز دارند. با این حال، برای جلوگیری از سوزاندن برگ گیاه موز باید از نور مستقیم حاد و گرم آن را دور کنید.

گیاهان موز همچنین در خاک هایی با سطح pH بین 5.5 تا 7 بهترین عملکرد را دارند. ریزوم موز را به صورت عمودی بکارید و مطمئن شوید که ریشه ها به خوبی با خاک پوشانده شده است.

در حالی که بیشتر گونه ها در آب و هوای گرم بهترین رشد را دارند، درختان موز تا حدودی مقاوم به سرما نیز وجود هستند. اگر در حال کاشت درخت موز در فضای باز هستید، انتخاب محل کاشت مناسب، کلیدی برای آسان کردن مراقبت است. این گیاه را در مکانی بکارید که از بادهای شدید در امان باشد.

محل کاشت خود را با مخلوط کردن مقداری کمپوست در خاک آماده کنید. و مطمئن شوید که فضای کافی برای ارتفاع و گسترش گونه خاص خود دارید.

در طول فصل رشد (بهار تا پاییز)، درختان موز گراز آبی هستند. برای حفظ رطوبت کافی خاک، ممکن است مجبور شوید روزانه به خصوص در هوای گرم آبیاری کنید. گیاهان همچنین در طول فصل رشد به کود دهی منظم نیاز دارند. موز در اواخر تابستان در خوشه ای به نام دست تشکیل می شود. هنگامی که میوه سبز اما پر شد، می توان ساقه آن را جدا کرد و در فضای خشک و خنک قرار داد تا برای خوردن برسد.

نکته مهم:روی برگ های بزرگ گیاه موز شما به مرور زمان گرد و غبار می نشیند و نمی گذارد گیاه به بهترین دریافت نوری خود برسد که نتیجه آن فتوسنتز ضعیف خواهد بود. آنها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.


به خاطر داشته باشید که در حالی که برخی از گونه‌ های درخت موز میوه‌ های خوراکی تولید می‌کنند، برخی دیگر مانند موسی باجو (Musa basjoo)، میوه‌های خوراکی تولید نمی‌کنند. بنابراین، حتماً به نوع درخت موز سرپوشیده ای که دارید یا می خواهید اطمینان حاصل کنید که نیازهای شما را برآورده کند.

 

انواع درخت موز:

تقریباً 70 گونه و حتی انواع بیشتری از درختان موز وجود دارد.

 

Musa acuminat: ارتفاع این گونه به حدود 3 تا 6 متر می رسد و اغلب برای شاخ و برگ های زینتی خود به لطف برگ های پارویی شکل آن که می تواند به طول 15 تا 50 سانتی متر برسد، پرورش داده می شود.

 

Musa ornate: معمولاً به عنوان موز گلدار نامیده می شود، این گونه بیشتر به دلیل ارزش زینتی خود رشد می کند. میوه کوچک آن معمولاً خورده نمی شود.

 

Musa basjoo: این گونه که به عنوان موز ژاپنی شناخته می شود، تحمل نسبتا خوبی نسبت به سرما دارد و ارتفاع آن به حدود 1.5 تا 4 متر می رسد.

 

 

آفات و بیماری های رایج گیاهی

صاحبان درختان موز باید مراقب آفات و بیماری های بسیاری باشند که می توانند درخت موز را مبتلا کنند. آفات شامل موارد زیر است:

  1. شته ها: این آفات باعث پیچ خوردگی و چروک شدن شاخ و برگ می شوند و همچنین می توانند بیماری های دیگری را منتقل کنند که هر میوه تولید شده را تحت تأثیر قرار می دهد.
  2. سرخرطومی سیاه: اگر مشاهده کردید که شیره ژله مانند از گیاه بیرون می ریزد، ممکن است شپشک های سیاهی داشته باشید که با آفت کش ها می توان آن ها را از بین برد.
  3. نماتدها: این شایع ترین آفت درخت موز است که باعث پوسیدگی گیاه و میوه می شود.
  4. حشرات شیره مکنده: شپشک آرد آلود و کنه های عنکبوتی قرمز نیز در درختان موز رایج هستند.
  5. سوسک زخمی: این آفت به دسته های میوه گیاه حمله می کند و با آفت کش قابل از بین بردن است.
  6. تریپس: این آفت باعث رنگ آمیزی و شکافتن پوست میوه گیاه می شود.

بسیاری از بیماری های رایج در درختان موز در باغ های بزرگ وجود دارد که با قارچ کش ها و آفت کش های تجاری از آنها مراقبت می شود. در مورد درختان موز داخل گلدان، مراقب و نگران پوسیدگی ریشه، بیماری لکه برگی، پژمردگی و کپک پودری باشید.