.

N I N S A R B L O O M
مراقبت و نگهداری درخت موز خانگی

مراقبت و نگهداری درخت موز خانگی

تاریخ ثبت: 26 اسفند 1400
تاریخ ویرایش: 14 اردیبهشت 1403

درخت موز خانگی معمولا از گونه پاکوتاه موز کاوندیش می باشد که موز،میوه فروشی سر کوچه را تامین می کند. اگر شما نیز علاقه به آوردن حس و حال جنگل های استوایی به محیط منزل خود هستید و برخلاف بابا آدم به دنبال یه گیاه مقاوم و کم دردسر می گردید ؛ تا آخر این مقاله همراه ما باشید!

زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه

روش نگهداری و مراقبت موز کاوندیش/خانگی

نکته : درخت موز پاکوتاه کاوندیش حداکثر تا 2/5 متر ارتفاع می گیرد.

 

نور : بهترین مکان برای درخت موز در کنار پنجره های جنوبی بوده که توانایی تامین نور مورد نیاز این درختچه را دارند.

نکته : این گیاهان را می توانید در محیط هایی با نور متوسط نیز قرار دهید ( در اینصورت انتظار سرعت رشد بالا و سایز برگ های درشت را نداشته باشید ).

پنجره جنوبی : نور مستقیم و حاد رو باید از پنجره های جنوبی انتظار داشت پس جوری گیاه رو قرار دهید که در معرض نور به طور مستقیم نباشد زیرا امکان سوختگی یا قهوه ای شدن لبه برگ ها وجود دارد.

پنجره شمالی : نور کم و ضعیف رو باید از این پنجره انتظار داشت پس تا حد امکان گیاه رو به پنجره نزدیک کنید.

آبیاری : پیشنهاد ما برای درخت موز،آبیاری پس از خشک شدن 50 الی 75 درصد خاک می باشد که بهترین روش برای مشخص کردن زمان آبیاری،استفاده از یک سیخ چوبی در زمان آبیاری جهت بررسی میزان رطوبت خاک می باشد.

نکته : این گیاه خاک مرطوب را دوست دارد ولی خاک خیس باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن آن می شود ( در آبیاری این گیاه اصلا از روش هایی مثل آبیاری هفتگی یا ده روز یکبار و … استفاده نکنید ).

خاک : موز کاوندیش نیاز به خاکی با تخلخل متوسط دارد تا بتواند مقداری آب رو در خودش نگه دارد ( پیشنهاد ما ترکیب 40% کوکوپیت و 20% پیت ماس به همراه 40% پرلیت جهت تخلخل مناسب می باشد ).

خاک نینسار بلوم تهیه شده از خاک برگ،کوکوچیپس و پرلیت و کوکوپیت و پیت ماس می باشد که یکی از بهترین گزینه ها برای شما می باشد اگر دسترسی یا زمان کافی برای درست کردن خاک خود را ندارید! 

از کجا بدونم خاک نامناسب چیه؟

ترکیبات خاکی که شامل خاک باغچه و رس می باشند به طور معمول زمان زیادی را جهت خشک شدن نیاز دارند که باعث پوسیدگی ریشه و نابودی گیاه شما در طی چند ماه می شود ( بهترین روش پیشگیری از این اتفاق تعویض خاک در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد ).

رطوبت : موز کاوندیش با رطوبت معمولی می تواند زندگی کند ولی در محیط هایی با رطوبت کم شما نشانه های از جمله سوختگی لبه،باز و جمع شدن برگ ها را به وضوح مشاهده می کنید!

نکته : تنها و مؤثر ترین روش برای تامین رطوبت این گیاه به نسبت بزرگ سرمایه گذاری روی یک دستگاه بخور سرد می باشد.

دما : این گیاه در مناطق بومی استوایی رشد می کند یعنی عاشق محیط های گرم و متنفر از محیط های سرد می باشد.

نکاتی در رابطه با سیستم های گرمایشی و سرمایشی : حتما گیاه خود را از وسایل گرمایشی ( مانند شوفاژ یا بخاری ) حداقل 1 متر فاصله دهید و از قرار دادن آن روبروی کولر جدا خودداری کنید!

کود دهی : تمامی گونه های درخت موز خانگی برگ های پهن و جذابی دارند که یعنی نیاز به مواد مغذی فراوانی برای سرحال نگه داشتن شان دارند.

نکته : در سایت پیشنهاد ما دو هفته درمیان می باشد ولی اگر شما نور و رشد خوبی دارید پس باید هر هفته در میان کود دهی داشته باشید تا مواد مغذی کافی برای برگ های پهن  درخت موز خود فراهم کنید.

نکته : رشد موز کاوندیش سریع می باشد پس اگر بتوانید با کود های مناسب این گیاه را تغذیه کنید در عرض یک سال نتیجه فوق‌العاده ای خواهید دید!