.

N I N S A R B L O O M
فیکوس یاقوتی ابلق

فیکوس یاقوتی ابلق

تاریخ ثبت: 27 خرداد 1401

فیکوس یاقوتی ابلق از هر جهت یک گیاه خاص و بی نظیر است.این گیاه بومی اندونزی، هند و قسمت هایی از استرالیا است. این نوع فیکوس به دلیل ابلق بودن، نسبت به نوع فیکوس ساده نور بیشتری میخواهد تا رنگ خود را حفظ کند.

فیکوس یاقوتی ابلق چه در ایران و چه در جهان جزو گیاهان آپارتمانی گران قیمت محسوب میشود پس اگر آن را تهیه کردید دقت بیشتری در نگه داری از آن به خرج دهید چرا که فیکوس جزو گیاهانی است که اگرچه نگهداری نسبتا آسانی دارد اما نیاز به توجه و علاقه شما نیز دارد. همچنین خاصیت تصفیه کنندگی هوا و اکسیژن سازی را نیز دارد. برای خرید این گیاه دوست داشتنی برروی متن کلیک کنید.

 

نور

غیرمستقیم روشن،زیاد نیاز دارد. اگر پنجره ی جنوبی دارید می توانید با فاصله حدود 15cm از پنجره آن را قرار دهید (البته اگر پرده ی نازک یا پرده های ضخیم دارید می توانید دقیقا کنار پرده قرار دهید) برای اینکه برگ های رو به بالا،بزرگ و با ابلقیت بالا داشته باشید نور روشن زیادی باید فراهم کنید. البته در نور کم مایل به متوسط هم می توانند رشد کنند،ولی رشد کند،برگ ها ریز و درصد ابلقیت کاهش خواهد یافت.

نکته:می توانید از نور پرورش گیاه استفاده کنید.

نکته:اگر نمی توانید نور روشن زیادی تهیه کنید،می توانید در معرض نور مستقیمی که گرم و حاد نیست قرار دهید،مثل نور اول صبح یا نور بعد ظهر که در حال غروب شدن است.

 

آبیاری

بگذارید خاک فیکوس شما کاملا خشک شده سپس آبیاری کنید،آبیاری را به صورت محوری انجام دهید و تا هنگامی که آب از زهکش گلدان خارج نشده است متوقف نکنید،پس از خروج،آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری کرده باشید.

نکته:اگر مشاهده می کنید که آب خیلی زمان می برد تا از زهکش گلدان شما خارج شود،بدانید که خاک بسیار سنگین است و باید آن را سبک تر کنید.با استفاده از پرلیت یا پیت ماس می توانید این کار را انجام دهید.

نکته:برای اینکه مطمئن شوید خاک شما صدرصد خشک شده است،انگشت خود یا یک تکه چوب(سیخ چوبی)را در خاک فرو کنید،اگر خاک چسبید پس بدانید هنوز رطوبت دارد و خاک کاملا خشک نشده است.

نکته مهم در رابطه با ابیاری:

بسياری از افراد این عادت اشتباه را دارند که مقداری به گیاه خود آب می دهند و پس از اینکه آب به داخل خاک رفت،آبیاری را متوقف می کنند و از اینکه آب دیگر در سطح خاک نیست،فکر می کنند پس کافی است،بعد از گذشت چند روز دوباره اینکار را می کنند بدون چک کردن خاک و فکر می‌کنند که گیاهان مثل ما آب مصرف می کنند،ولی اصلا اینطور نیست و اگر این کار را به دفعات تکرار کنید،آب های زیادی در اطراف ریشه جمع شده و ریشه ی گیاه شروع می کند به پوسیدن و در طول زمان برگ ها نرم شده و خیلی واضح است که گیاه ضعیف شده است.

بدانید که فیکوس یاقوتی تحمل خشکی یا کم آبی را دارد ولی به هیچ وجه تحمل آبیاری بیش از اندازه را ندارد.

نکته:برگ های خمیده و افتاده به سمت پایین نشانه این است که گیاه شما نیاز به آبیاری دارد.

 

خاک

یک سوم خاک ارگانیک یا معمولی گیاهان آپارتماني،یک سوم خاک کاکتوس و یک سوم خاک پرلیت،این ترکیب سبک و عالی است و بهترین نکته اش این است که هرگز نمی‌گذارد اگر شما بیش از اندازه آبیاری کردید،گیاه شما آسیب ببیند زیرا آب اضافی را به سرعت خارج می کند.

نکته:البته اگر این خاک بسیار سبک است و بنظر شما سریع خشک می شود،می توانید درصد خاک گیاهان آپارتمانی افزایش داده یا مقداری کوکوپیت بجای پرلیت استفاده کنید.

نکته:اگر در مکان کم نوری گیاه شما قرار دارد بهتر است از خاک های سبک استفاده کنید زیرا در غیر اینصورت احتمال دارد بیش از 10 الی 12 روز طول بکشد تا خاک شما خشک شود.

 

رطوبت

20 الی 30 درصد کافی است. و واقعا به رطوبت بالایی نیاز ندارد.

 

بیماری

اگر نگذارید خاک به خوبی خشک شود و رطوبت خاک زیاد باشد،برگ ها از قسمت پایین گیاه شروع می‌کنند به نرم شدن بعد کم کم زرد شده و پس از مدتی باید آن ها را از روی زمین جمع کنید.

لکه های قهوه ای هم به دلیل رطوبت بالا یا همان خیس بودن خاک به وجود می آیند.

 

گلدان

از خریدن گلدان های بزرگ پرهیز کنید یا پس از خرید گیاه و ورود به منزل اصلا گلدان را جابجا نکنید زیرا شوک شدیدی به گیاه وارد می شود،می توانید گلدان گلخانه را در گلدانی که میخواهید قرار دهید. فضای گلدان به طریقی نباشد که خاک بیشتر از ریشه ها باشند.

 

کود دهی و توقف رشد

می توانید برای بهبود فرایند رشد در فصل بهار هر 4 هفته درمیان کود دهی کنید. اگر رشد گیاه شما کاملا متوقف شده است،می توانید با استفاده از کود های 10 10 10 یا 202020 آنها را بیدار کنید.البته بهترین راه برای افزایش رشد،بریدن یک ساقه است و گیاه خودش تشویق به رشد آن ساقه می شود ولی خب خیلی از شما دوست ندارید که فیکوس تان چند شاخه شده،بلکه همین که به صورت مستقیم رشد کند شما تا چند شاخه شدن ترجیح می دهید.