.

N I N S A R B L O O M
از گیاه اشک نوزاد چه میداند؟

از گیاه اشک نوزاد چه میداند؟

تاریخ ثبت: 05 اردیبهشت 1401
تاریخ ویرایش: 06 اردیبهشت 1401

گیاه Helxine soleirolii یک گیاه کم رشد است که اغلب در تراریوم ها یا باغ های بطری یافت می شود. معمولاً به عنوان گیاه اشک نوزاد (Baby's Tear) نامیده می شود، همچنین ممکن است تحت نام های رایج دیگری مانند نفرین کورسی، گیاه فرش کورسی، خزه ایرلندی صدا زده شود. مراقبت از اشک نوزاد آسان است و این گیاه آپارتمانی جذابیت زیادی برای خانه ایجاد می کند.

اشک بچه (Soleirolia soleirolii) یک گیاه دائمی و همیشه سبز گرمسیری است که تعداد زیادی برگ ریز دارد. اغلب به عنوان یک نوع خزه اشتباه گرفته می شود اما در اصل از خانواده گیاه گزنه است. چیزی که اشک نوزاد را خاص می کند، شاخه متراکم و ظریف آن از برگ های گرد یا لوبیایی شکل روی ساقه های کوتاه و گوشتی است. رشد گیاهان اشک نوزاد برای مبتدیان آسان است، اما برای اینکه به بهترین شکل ظاهر شوند نیاز به توجه منظم دارند.

در شرایط کم نور رشد می کند و معمولاً در تراریوم ها و ظروف مخلوط استفاده می شود. در آب و هوای گرم تر، آن را در فضای باز به عنوان یک پوشش زمین همیشه سبز یا گیاه پرکننده برای باغ های سنگی پرورش می دهند. در مناطق سردتر، اگر در فضای باز کاشته شود، یک گیاه یک ساله است که با شروع فصل زمستان از بین می رود. این گیاه سریع الرشد به راحتی در بهار رشد می کند. اگرچه در آب و هوای گرمتر و گرمسیری گیاهی مهاجم است.

 

باغ بطری/ Bottle Garden
 

مراقبت از گیاه اشک نوزاد

اشک های نوزاد یک عادت رشد دارد. بهترین رشد را در خارج از منزل در خاک مرطوب و با زهکشی خوب در یک نقطه نیمه سایه تا سایه کامل دارد. علیرغم شهرتش برای رشد تهاجمی، اشک نوزاد به نور شدید خورشید یا شرایط خشک پاسخ خوبی نمی دهد. اما در خاک غنی، با زهکشی خوب و مرطوب، شاخه های رونده خود را می فرستد و در سراسر منطقه پخش می شود. این گیاه در آب و هوای گرم همیشه سبز باقی می ماند، اما در سرما می میرد و در بهار دوباره ظاهر می شود. به عنوان یک گیاه گلدانی، اشک نوزاد به راحتی در یک مخلوط گلدانی استاندارد رشد می کند.

هشدار: در آب و هوای معتدل با بارندگی منظم، این گیاه علف‌های هرز است و می‌تواند مهاجم شود. ریشه‌کن کردن آن معمولاً آسان است.

 

نور
گیاهان اشک کودک از نور مستقیم خورشید که ممکن است برگها را بسوزاند، بیزارند. آنها در نور روشن و فیلتر شده بهترین ظاهر خود را دارند. گیاهان اشک کودک می توانند زیر نورهای مصنوعی داخل خانه رشد کنند. در فضای باز، آن را در مکانی سایه تر قرار دهید.


خاک
خاک غنی شده با هوموس، کمپوست یا کود برای گیاهان اشک نوزاد کافی است. همچنین به تنظیم سطح رطوبت گیاهان کمک می کند. خاک گلدان تجاری برای رشد اشک نوزاد به عنوان یک گیاه آپارتمانی یا در باغچه ظرف مناسب است.

 

آب
گیاهان اشک نوزاد گیاهان تشنه ای هستند که هرگز دوست ندارند خشک شوند. اگر اجازه دهید گیاهانتان خشک شوند، متوجه پژمردگی چشمگیری در آنها خواهید شد. به محض اینکه متوجه پژمردگی شدید آبیاری کنید، ظرف یک روز باید بهبود یابند. گیاهان آپارتمانی اشک نوزاد در ماه های زمستان اندکی به آب کمتری نیاز دارند. خشک بودن سطح خاک خوب است، اما خاک اطراف ریشه باید مرطوب باشد. با این حال، اجازه ندهید ریشه ها در آب بنشینند، که می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. مطمئن شوید که خاک مرطوب بماند اما به خوبی زهکشی شود.

 

دما و رطوبت
به عنوان یک نمونه در فضای باز، گیاه اشک نوزاد در آب و هوایی که بین 50 تا 70 درجه فارنهایت باقی می ماند بهترین رشد را دارد. هر چه دمای محیط بیشتر باشد باغبان باید به نور و رطوبت توجه بیشتری داشته باشد. گیاهان اشک بچه می توانند یخبندان خفیف را تحمل کنند، اما دمای انجماد ممکن است رشد گیاه متوقف و یا از بین برود. پس از گرم شدن مجدد آب و هوای انتقالی، این گیاه می تواند احیا شود.

اشک نوزاد رطوبت بالا با حداقل 75 درصد رطوبت را دوست دارد. این گیاهان برای یک حمام یا آشپزخانه مرطوب ایده آل هستند. اگر در محیط خشک تری زندگی می کنید، این گیاهان از زندگی در تراریوم مرطوب قدردانی می کنند.


کود
یک کود گیاهی متعادل، شاخ و برگ گیاهان اشک کودک را سبز روشن و متراکم نگه می دارد. در طول بهار و تابستان هر دو هفته یکبار به گیاه کود مایع بدهید. استفاده از شکل مایع آن راحت‌تر از کودهای سنبله یا کود دانه‌ای است، زمانی که خاک خالی قابل مشاهده نیست.

 


 

انواع اشک نوزاد


اوره (Soleirolia soleirolii): این گونه دارای شاخ و برگ طلایی است. رشد آن کمی کمتر از انواع دیگر این گونه است و به طور گسترده گسترش نمی یابد. در سایه های تار بهتر عمل می کند.
ملکه طلایی (Soleirolia soleirolii): این رقم دارای حاشیه برگ های زرد است.
ملکه نقره ای (Soleirolia soleirolii) : این گونه دارای شاخ و برگ خاکستری نقره ای است.
رنگارنگ (Soleirolia soleirolii): این واریته دارای برگهای رنگارنگ و نقره ای با نوک سفید است. قبلا "آرژانتیا" نامیده می شد.

 

هرس اشک نوزاد

رنگ سبز در همه گونه ها غالب است. اگر واریته‌ای دارید که رنگ‌های متفاوتی دارد، مانند رنگ طلایی یا رنگارنگ، ساقه‌های سبز را هرس کنید تا از بازگشت رقم به رنگ سبز یکدست جلوگیری کنید.

اگرچه نیازی به کوتاه کردن اشک نوزاد نیست، اما هرس ظاهر آن را بهبود می بخشد و رشد جدید را تشویق می کند. اگر اشک های کودک را به عنوان یک گیاه همراه به گیاه آپارتمانی دیگری می روید، آن را مرتب کنید تا در محدوده باقی بماند. رشد سریع اشک های کودک می توانند فضای گیاهان مینیاتوری را در یک فضای محدود تحت تأثیر قرار دهد.

 

تکثیر اشک نوزاد

گیاه اشک نوزاد به راحتی تکثیر می شود، به خصوص در فصل رشد خود، معمولاً در فصل بهار و تابستان. هر جا که ساقه ها با خاک برخورد کنند، ریشه می سازند. گیاهان می توانند بدون محدودیت پخش شوند. اگر می خواهید گیاه را در محدوده خود نگه دارید اما نمی خواهید رشد بیش از حد آن را از بین ببرید، آن را به ظرف منتقل کنید. این گیاهان به ندرت از طریق بذر تکثیر می شوند. گیاهان اشک نوزاد به بهترین وجه از طریق تقسیم و قلمه زدن تکثیر می شوند. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

برای انتشار از طریق تقسیم:

  1. برای تقسیم بوته خود به ماله، ظرف رشد جدید یا منطقه رشد گیاه تقسیم شده خود نیاز دارید.
  2. با استفاده از یک ماله کوچک، قسمتی از ساقه ها را با خاک و ریشه جدا کنید. نگران آسیب دیدن گیاه نباشید. به سرعت بازسازی خواهد شد
  3. تقسیم را دوباره در خاک گلدان مرطوب و با زهکشی خوب بکارید.

برای تکثیر از طریق برش ساقه:

  1. شما به قیچی یا تکه های هرس، ظرف گلدان، مخلوط گلدان تازه مرطوب شده، و در صورت تمایل، مقداری هورمون ریشه زایی نیاز دارید.
  2. ساقه های سالمی که حداقل 2 اینچ طول دارند را ببرید. برگ های پایه را بردارید و فقط برگ ها را در بالای ساقه نگه دارید.
  3. با انگشت خود سوراخ هایی در محیط گلدان ایجاد کنید و قلمه ها را در سوراخ ها بکارید. برای نتیجه بهتر، انتهای بریده شده را با هورمون ریشه زایی در آب غوطه ور کنید قبل از اینکه نوک برش را در سوراخ دفن کنید.
  4. قلمه ها را با پوشش پلاستیکی یا یک پلاستیک شفاف یا گنبد شیشه ای بپوشانید. پس از 3 تا 4 هفته، ساقه ها باید به خوبی ریشه دار شوند. 

 

زمستان گذرانی

اگر در مکانی زندگی می کنید که دارای یخبندان یا هوای سرد است، بهتر است اشک های کودک را در ظروف بکارید. قبل از اینکه هوا به دمای انجماد نزدیک شود، این گیاهان را داخل خانه بیاورید. یخبندان ابتدا لایه بیرونی برگها را از بین می برد. اگر برای مدت کوتاهی در معرض یخبندان قرار گرفت گیاه می تواند دوباره احیا شود.

 

چگونه اشک نوزاد را شکوفا کنیم

گیاهان اشک نوزاد، گل های ریز و سفید مایل به کرم تولید می کنند. آنها در اواخر بهار به راحتی در فضای باز شکوفا می شوند اما گل های آنها گلبرگ ندارند و زیاد به چشم نمی آیند، بنابراین از آنها برای تزئین استفاده نمی شود. اشک های نوزاد زمانی که در داخل خانه نگهداری یا پرورش داده می شوند به ندرت گل می دهند.

 

مشکلات رایج اشک نوزاد

اشک نوزاد گیاهی است که رشد و مراقبت از آن آسان است. بزرگترین ملاحظات شما برای این گیاه اطمینان از دریافت آب و رطوبت کافی گیاه است.

پژمرده شدن
پژمردگی به این دلیل رخ می دهد که برگ های گیاه آب کافی دریافت نمی کنند. گیاهان گلدانی بیشتر مستعد خشک شدن هستند. شما متوجه پژمردگی مداوم در گیاهانی خواهید شد که نیاز به گلدان مجدد دارند. گیاه را تقسیم کرده و قسمت را در گلدان جدید پیوند بزنید.

قهوه ای شدن برگ ها
گیاهانی که در آفتاب کامل رشد می کنند ممکن است برگ های قهوه ای و سوخته ایجاد کنند. گیاه را به مکانی سایه تر منتقل کنید یا اگر در داخل زمین است، آن را پوشش دهید.

سیاه شدن برگها و خاک بدبو
پوسیدگی ریشه اگر به موقع درمان نشود می تواند گیاه را از بین ببرد. آبیاری بیش از حد باعث این بیماری کشنده می شود.از نشانه های آن سیاه شدن برگ و بوی بد شدید و خاک خیس است. با این حال، ممکن است همه چیز از دست نرود. شما هنوز هم ممکن است بتوانید گیاه را نجات دهید. گلوله ریشه را از زیر خاک بیرون بیاورید و آن را در خاکی با زهکش بهتر که با پرلیت اصلاح شده است قرار دهید. برگ های سیاه شده را هرس کنید. هر قسمت ریشه پوسیده یا سیاه شده را قطع کنید. به دنبال حشره قارچی یا شته روی گیاه خود نیز باشید. آنها اغلب گیاهانی را که در اثر پوسیدگی ریشه ضعیف شده اند آلوده می کنند. اگر متوجه آفات شدید، از صابون حشره کش یا روغن چریش استفاده کنید تا حشرات را از بین ببرید و دور نگه دارید.

 

سوالات متداول


آیا مراقبت از اشک نوزاد آسان است؟
مراقبت از اشک‌های نوزاد به‌راحتی انجام می‌شود که میزان آب، رطوبت و قرار گرفتن در معرض نور را به درستی دریافت کنید. آنها به آبیاری منظم و مداوم و کود نیاز دارند - بنابراین نگهداری آنها کاملاً آسان نیست.

اشک های کودک چقدر سریع رشد می کنند؟
اشک نوزاد یک خزنده سریع رشد در شرایط رشد عالی است.

تفاوت بین اشک نوزاد و خزه ایرلندی چیست؟
گیاهان اشک نوزاد گاهی با خزه ایرلندی (Sagina subulata) اشتباه گرفته می شوند. از راه دور، تشخیص این دو از هم سخت است. هر دو گیاه دارای شاخ و برگ سبز روشن، ویژگی های کم رشد هستند و گل های سفید ریز تولید می کنند. خزه های ایرلندی دارای شاخ و برگ های بسیار ظریف و نخ مانند هستند، در حالی که اشک نوزاد دارای برگ هایی به شکل قطره است. خزه ایرلندی به عنوان یک گیاه چند ساله چشم انداز بهتر از یک گیاه آپارتمانی عمل می کند.