.

N I N S A R B L O O M
6 دلیل زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی

6 دلیل زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی

تاریخ ثبت: 14 اردیبهشت 1401
تاریخ ویرایش: 06 خرداد 1401

زرد شدن برگ‌های گیاهان آپارتمانی می‌تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد. گاهی اوقات علت واضح است، به این معنی که می توانید بلافاصله آن را تشخیص داده و برطرف کنید. مواقع دیگری وجود دارد که مشکل بیشتر یک رمز و راز است. در این موارد، باید سعی کنید هر بار یک چیز را تغییر دهید تا زمانی که در گیاه خود بهبود پیدا کنید. حتی پس از اصلاح مشکل، باز هم احتمال ریزش برگ های زرد با گذشت زمان وجود دارد. نگران نباشید، اگر گیاه سلامت خود را به دست آورد، ممکن است در فصل رشد بعدی برگ های جدید پر شود. صبر داشتن یک موضوع مهم برای رشد گیاهان است.

1. مشکلات آبیاری

 

آبیاری بیش از حد یا کم آبی رایج‌ترین دلیلی است که برگ‌های گیاه زرد می‌شوند. در گیاهان گلدانی، بسیار مهم است که فقط به اندازه نیاز گیاه آبیاری کنید. اگر گیاهی با برگ های زرد دارید، خاک گلدان را بررسی کنید. خشک است؟ آیا خیس شده است؟

اگر گیاهان آب کافی دریافت نکنند، برای جلوگیری از تعریق، برای حفظ آب، برگها را رها می کنند. با این حال، قبل از افتادن، برگ ها معمولاً زرد می شوند. اگر خاک خشک است و این اتفاق می افتد، بهتر است گیاه را در برنامه آبیاری منظم قرار دهید.

آب زیاد می تواند به همان اندازه برای برگ ها مضر باشد. هنگامی که خاک به خوبی زهکشی نمی کند، مصرف بیش از حد آب خاک را غرقاب می کند و سیستم ریشه می تواند به معنای واقعی کلمه غرق شود. بدون اکسیژن، ریشه ها شروع به مردن می کنند.

 


2. پیری طبیعی

 

با افزایش سن بسیاری از گیاهان، برگ های پایینی زرد شده و می ریزند. این به سادگی یک بخش طبیعی از رشد آنها است. در این مورد، نگران نباشید. اگر گیاه بیش از حد ساقدار شد، ساقه اصلی را کوتاه کنید تا رشد گیاه شروع شود.


3. سرما

 

بادهای سرد روی گیاهان گرمسیری اغلب باعث زرد شدن و ریزش برگ ها می شود. این با دوره های کوتاه قرار گرفتن در معرض سرمای شدید متفاوت است که باعث قهوه ای شدن کامل روی شاخ و برگ یا ظاهر شدن لکه های شفاف و کم رنگ بین رگبرگ ها می شود.

اگر گیاه شما در تابستان نزدیک دریچه تهویه مطبوع یا در زمستان در نزدیکی پنجره هوا قرار دارد، آن را به مکانی کمتر متلاطم منتقل کنید. مراقب آن باشید تا ببینید آیا برگ های زرد بیشتر پخش می شوند یا خیر. همچنین ایده خوبی است که برای افزایش رطوبت، مه پاشی کنید. این کارها را برای از بین بردن این دلایل رایج برای زرد شدن برگ ها انجام دهید، سپس منتظر بمانید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.

 

 

4. کمبود نور

 

گیاهانی که نور بسیار کمی دریافت می کنند، اغلب قبل از اینکه برگها بریزند، روی برگهای پایین شروع به زرد شدن می کنند. اگر این مشکل شماست، سرنخی وجود دارد که می توانید به دنبال آن باشید. گیاهی که به دلیل کمبود نور زرد می شود، معمولاً در سمتی که از منبع نور دور است زرد می شود. به عنوان مثال، برگ های نزدیک پنجره، تمام نور را دریافت می کنند و طرف مقابل را مسدود می کنند. یک راه عالی برای رفع این مشکل این است که گلدان را هفته ای یک بار کمی بچرخانید تا همه طرف ها به نور طبیعی دسترسی داشته باشند.

اگر اینطور است، گیاه را به مکان آفتابی تر منتقل کنید و ببینید که چگونه عمل می کند. اگر نور پنجره در خانه شما کم است - به خصوص در زمستان - ممکن است لازم باشد یک یا دو چراغ مصنوعی گیاهی نصب کنید.


5. کمبود مواد مغذی

 

اگر گیاه تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند، ممکن است برگ‌های گیاه نیز زرد شوند. اگر از آب سخت استفاده می کنید، کمبود نیتروژن یا وجود کلسیم بیش از حد در آ بمی تواند دلیل آن  باشد. اگر مشکل این باشد، ممکن است اولین برگ های گیاه زرد شوند. در موارد دیگر، ممکن است متوجه یک الگوی غیرمعمول برای زرد شدن شوید. به عنوان مثال، سیاهرگ ها ممکن است تیره باقی بمانند در حالی که بافت بین آنها زرد می شود.

مواد مغذی مورد نیاز یک گیاه بر اساس گونه متفاوت است و برخی از آن‌ها نسبت به سایرین انتخاب‌کننده‌تر هستند. مهم است که سعی کنید مشکل را به درستی تشخیص دهید، در غیر این صورت ممکن است گیاهی را بکشید که در غیر این صورت می‌توانید سلامت خود را بازگردانید. خرید یک کیت خاک کوچک برای آزمایش خاک در خانه می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد. اینکه بتوانید دقیقاً نیازهای گیاه خود را مشخص کنید بسیار کمک خواهد کرد. این به شادابی و سلامت گیاهان شما کمک می کند.


6. عفونت ویروسی

 

اگر گیاه شما عفونت ویروسی داشته باشد، ممکن است به صورت لکه دار ظاهر شود و لکه های زرد روی برگ ها در سراسر گیاه پخش شود. این ممکن است با تغییر شکل برگ ها و ساقه ها و همچنین تغییر رنگ گل ها همراه باشد.

عفونت های ویروسی در گیاهان ممکن است قابل درمان نباشند و می توانند همه گیاهان حساس نزدیک را آلوده کنند. به محض اینکه متوجه گیاه بیمار شدید آن را از بقیه گیاهان خود قرنطینه کنید. گیاهان همسایه را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که گسترش آن مهار شده است. شما می توانید اقدامات لازم را برای نجات گیاه انجام دهید، اما ابتدا باید سعی کنید ویروس را شناسایی کنید.

 برخی از درمان ها می توانند شامل قارچ کش ها باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به حذف قسمت های سالم و تکثیر داشته باشند. ممکن است مجبور شوید گیاهانی را که نمی توانید به سلامتی خود بازگردانید دور بیندازید. قبل از استفاده وسایل باغبانی خود روی گیاهان دیگر، ابزارهای هرس یا گلدان را بشویید و استریل کنید.