.

N I N S A R B L O O M
بیماری و آفات بنت قنسول

بیماری و آفات بنت قنسول

تاریخ ثبت: 29 بهمن 1400
تاریخ ویرایش: 01 اسفند 1400

گیاه بنت قنسول در واقع یک درختچه است، شکوفه‌های آن مجموعه‌ای از گل‌های قرمز است. این گیاهان که به عنوان برگ شعله ای مکزیکی نیز شناخته می شوند، در فصل زمستان در زمان کریسمس شکوفا می شوند.

گیاه بنت قنسول یا پوانستیا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که در تعطیلات و جشن کریسمس در دکوراسیون استفاده می شود. گیاه بنت قنسول معمولا قرمز و بومی مکزیک است، اما به لطف هیبریدایزر هایی که طیف رنگ‌ها را از مایل به قرمز افزایش دادند شاهد رنگ های متنوع تری از این گل مانند سفید، کرم، زرد و صورتی هستیم.

 

انواع بنت قنسول:

علاوه بر براکت‌ های قرمز سنتی، دورگه های

جدیدتر در رنگ‌های مختلف از جمله سفید، کرم، زرد، سالمون، بنفش، شرابی و صورتی پرورش داده شده‌اند. توجه داشته باشید که برخی از رنگ های غیر معمول مانند آبی با استفاده از رنگ ها تولید می شوند و اگر گیاه دوباره شکوفا شود، براکت ها رنگ طبیعی آنها خواهد بود. در اینجا چند نوع رنگارنگ بنت قنسول برای شما آورده شده است:

  1. پودینگ آلو: اولین هیبرید بنفش که به بازار معرفی شد
  2. قطره لیمو: واریته ای شاد با براکت های زرد
  3. جنگل بلز: براکت های قرمز رنگ با علامت های سفید کرمی پاشیده شده اند

آفات و بیماری های رایج بنت قنسول:

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، پوانستیا نیز مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و آفات از جمله پشه، مگس سفید، تریپس، شپشک آردآلود و سفیدک پودری است. یک حشره کش یا قارچ کش لازم دارید تا زمانی که تمام علائم مشکلات ناپدید شوند.

 

مشکلات رایج با بنت قنسول:

در حالی که از پوانستیا خود مراقبت می کنید تا دوباره شکوفا شود، مراقب علائم پوسیدگی برگ و ریشه باشید.

 

زرد شدن برگها:

اگر گیاه تحت تنش باشد، برگها کاملاً زرد می شوند یا در اطراف رگبرگ های برگ های پایینی زرد می شوند. دلایل زیادی برای زرد شدن برگ ها وجود دارد:

  1. این گیاه به اندازه کافی منیزیم دریافت نمی کند.
  2. این گیاه مولیبدن کافی دریافت نمی کند و برای تنظیم pH خاک به بالای 5.5 نیاز دارد.
  3. گیاه بیش از حد بارور می شود.
  4. کپک پودری روی برگ ها شروع به تشکیل می کند و نیاز به قارچ کش دارد.
  5. مخلوط گلدان خیلی اسیدی است.
  6. این گیاه بیش از حد آبیاری شده، شرایط نوری کم و دما پایین است.
  7. اگر برگ ها دارای لکه های کوچک با هاله های زرد باشد، گیاه دارای دلمه است که نیاز به قارچ کش دارد.

 

ساقه ها و برگ ها قهوه ای می شوند:
اگر گیاه پوسیدگی ریشه داشته باشد، ساقه ها قهوه ای یا سیاه می شوند.

بخش‌های آلوده گیاه را بردارید و سعی کنید قسمت‌های سالم باقی‌مانده را در خاک تمیز و گلدان‌های تمیز با استفاده از ابزار باغبانی استریل نگهداری کنید. برای محافظت از گیاه از قارچ کش استفاده کنید.


ریزش برگ های گیاه:
هنگامی که یک بنت قنسول از برگ جدا می شود، خبر خوبی به همراه ندارد و می تواند منجر به مرگ گیاه شود. این بدان معنی است که بنت قنسول به دلیل آبیاری بیش از حد یا بارور شدن بیش از حد دچار شانکر جدی یا پوسیدگی شدید ریشه می شود. اگر برخی از برگ ها در حال ریزش هستند،احتمال دارد به دلیل کمبود نور در مکانی باشد که گیاه شما قرار دارد پس هرچه سریعتر آن را به مکانی با نور بهتر منتقل کنید.