.

N I N S A R B L O O M
گل لاله و معنی آن

گل لاله و معنی آن

تاریخ ثبت: 01 فروردین 1401
تاریخ ویرایش: 02 فروردین 1401

لاله ها گل هایی محبوب در سراسر جهان هستند که به عنوان گیاهان زینتی باغچه و هم به عنوان گل های شاخه بریده نیز شناخته می شوند. لاله‌ها معمولاً در اواخر زمستان یا اوایل بهار از زمین بیرون می‌آیند. اگر هوای معتدل غیر فصلی باعث رشد زودرس در زمستان شود، انقدر مهم و آسیب زننده نیست. لاله ها و نرگس ها نسبتاً سرما را تحمل می کنند. با این حال، اگر دمای سرد زمستانی بازگردد، ممکن است رشد را به تاخیر بیندازد. برف در این مورد واقعا مفید است، زیرا می تواند شاخ و برگ را از سرمای شدید عایق کند.

گل لاله (Tulipa) چیست و اولین بار در کجا یافت شده است؟

لاله‌ ها سرده‌ ای از ژئوفیت‌ های پیازدار علفی چند ساله (دارای پیاز به عنوان اندام‌ های ذخیره‌ سازی) هستند که بهار شکوفا می‌شوند. گل‌ها معمولاً بزرگ، زیبا و رنگ‌های روشن، معمولاً به رنگ های قرمز، صورتی، زرد یا سفید (معمولاً در رنگ‌های گرم) هستند.

آنها اغلب دارای یک لکه رنگی متفاوت در قاعده ساق پا ها (گلبرگ ها و کاسبرگ ها) در داخل هستند.
گمان می‌رود که نام «لاله» (Tulipa) از واژه‌ ای فارسی به معنای عمامه (turban) گرفته شده باشد که احتمالاً کسانی که آن را کشف کرده‌اند، شبیه آن بوده‌اند.

لاله ها در ابتدا در گروهی از جنوب اروپا تا آسیای مرکزی یافت شدند، اما از قرن هفدهم به طور گسترده کشاورزان شروع کردند به کشت این گیاه زیبا و به سرعت این گیاه در میان مردم رواج پیدا کرد.

لاله‌ها که به‌طور وحشی در بیشتر خاور نزدیک و آسیای مرکزی رشد می‌کردند،در اوایل سال 1055 در قسطنطنیه کشت می‌شدند و تبدیل شدن به نماد عثمانیان، در حالی که لاله‌ها احتمالاً از قرن دهم در ایران کشت می‌شدند، اما تا قرن شانزدهم که دیپلمات‌های غربی در دربار عثمانی آن‌ها را مشاهده و گزارش کردند، مورد توجه غرب قرار نگرفت.

آنها به سرعت وارد اروپا شدند و در دوران شیدایی لاله به یک کالای دیوانه کننده تبدیل شدند. لاله‌ها اغلب در نقاشی‌های عصر طلایی هلند به تصویر کشیده می‌شوند و از آن زمان با هلند، تولیدکننده اصلی بازارهای جهانی، مرتبط شدند. در قرن هفدهم هلند، در زمان شیدایی لاله، عفونت پیازهای لاله توسط ویروس شکستن لاله، الگوهای متنوعی را در گل‌های لاله ایجاد کرد که بسیار مورد تحسین و ارزش قرار گرفت. در حالی که لاله‌ های واقعا شکسته دیگر وجود ندارند، نزدیک‌ترین نمونه‌های موجود امروزی بخشی از گروهی هستند که به نام رامبراند شناخته می‌شوند به این دلیل که رامبراند برخی از تحسین‌ برانگیزترین شکاف‌های زمان خود را نقاشی کرده است.

نکته: ویروس شکستگی گل لاله (به انگلیسی: Tulip Breaking Virus) در رنگ جام گل شکستگی ایجاد می‌کند. تغییراتی که در رنگ گل ایجاد می‌شود.

 

برای شکوفه های بهاری در پاییز بکارید!

پیاز گل لاله در پاییز قبل از یخ زدن زمین کاشته می شود. با کاشت واریته‌هایی با زمان‌های مختلف شکوفه، می‌توانید گل‌های لاله را از اوایل تا اواخر بهار داشته باشید. برخی از انواع برای شکوفه دادن در داخل خانه خوب هستند و اکثر آنها برای استفاده به عنوان گل های شاخه بریده نیز عالی هستند.

 

سمبل و نماد لاله ها

اگر در قرن شانزدهم به کسی گل لاله می دادی، به او ثروتی می دادی. در آن زمان گل فوق العاده محبوب بود و تجارت سوداگرانه پیاز لاله توسعه یافت. آن روزها می‌توانستید یک خانه کامل کنار کانال در آمستردام به قیمت یک پیاز گل لاله بخرید. یک دسته زیبا از لاله ها اکنون فقط چند پوند قیمت دارد، اما نمادگرایی ارزش بیشتری پیدا کرده است.

مانند بسیاری از گل های دیگر، لاله ها دارای معانی قوی هستند. همانطور که در داستان فرهاد و شیرین بیان می شود، یکی از رایج ترین معانی گل لاله قرمز، عشق عمیق و کامل است. علاوه بر این، لاله ها یکی از اولین گل هایی هستند که در فصل بهار شکوفا می شوند. این به معنای تولد دوباره و شروع از نو تلقی می شود، به همین دلیل است که گل لاله به عنوان یک هدیه عالی برای هر کسی که به تازگی به خانه جدیدی نقل مکان کرده یا شغل جدیدی را آغاز کرده است.

از نظر تاریخی، اعتقاد بر این است که ویکتوریایی‌ها اغلب لاله‌ها را با حس خیریه و همکاری برای دستیابی به حس خیر بزرگ‌تر مرتبط می‌دانند. همانطور که در داستان عشق دراماتیک بالا نشان داده شده است، لاله های قرمز از دیرباز نماد عشق قدرتمند و جاودانه بوده اند. از سوی دیگر، هر رنگ شکوفه های لاله نمادی از چیزی است. رنگ های دیگر لاله ها به چه معناست؟
 

لاله های بنفش: رنگ بنفش از دیرباز به دلیل عمق و غنای رنگ با سلطنت همراه بوده است. لاله های بنفش، مانند بسیاری از جواهرات بنفش، به عنوان نمادی از سلطنت در نظر گرفته می شوند.

لاله های صورتی: لاله های صورتی نماد احساس شادی، اعتماد به نفس و مثبت اندیشی هستند.

لاله های سفید: برای کارت «متاسفم» به چیزی نیاز دارید؟ لاله های سفید نمادی از پیشکش صلح یا حس بخشش هستند.

لاله های زرد: لاله های زرد زیبا و جوانه زده نشان دهنده شادی، افکار شاد و حس موفقیت هستند.

 

بهترین مکان برای کاشت لاله

ورودی ها و مرزها: لاله ها مدت ها قبل از اینکه اکثر گیاهان دیگر از خواب زمستانی خود بیرون بیایند، حیاط شما را پر از رنگ می کند. با کاشت یک ردیف گل لاله در امتداد پیاده روی خود یا در گلخانه های جلوی حیاط، استقبال گرمی ایجاد کنید.

باغچه ها: از چیدن دسته گل‌های لاله برای خانه‌تان یا اشتراک‌گذاری با دوستانتان لذت ببرید. کاشت پیاز گل های لاله در باغچه، به راحتی می توانید طراوت بهار را در داخل خانه به ارمغان بیاورید.

به تعداد انبوه: لاله ها در کاشت های انبوه عالی به نظر می رسند و چشمان تحسین برانگیز هر کسی را که از آنجا عبور می کنند به خود جلب می کند. هر چه تعداد لاله های بیشتری بکارید نمایش بهتری خواهید داشت.

ظروف و جعبه پنجره: در پاییز می توانید پیازهای گل لاله را جایگزین گیاهان یکساله تابستانی کنید. لاله های Greigii و لاله های اولیه دوتایی به ویژه برای ظروف مناسب هستند. پیازها در طول ماه‌های زمستان می‌خوابند و مدت‌ها قبل از اینکه شما آماده کاشت شوید، رنگ‌های بهاری را پخش می‌کنند.