.

N I N S A R B L O O M
فیکوس دلتا ابلق

فیکوس دلتا ابلق

تاریخ ثبت: 23 خرداد 1401
تاریخ ویرایش: 23 خرداد 1401

فیکوس دلتا یکی از گونه های پرطرفدار فیکوس است که به صورت وحشی در شرق شبه جزیره مالزی (کلانتان، ترنگانو)، سوماترا، جاوه، بورنئو (صباح، ساراواک، برونئی و کالیمانتان)، سلبس، پالاوان و در میندانائو رشد می کند و توسط پزشکان سنتی در این مناطق از آن استفاده دارویی می شود. همانطور که خواندید فیکوس دلتا گیاهی پر ماجرا و خاص است،فوق العاده به محل نگهداری خود معنا،مفهوم و انرژی مثبت زیادی می بخشد.

گیاه فیکوس دلتا در طب سنتی در شرق شبه جزیره مالزی و بورنئو استفاده می شود، جایی که اعتقاد بر این است که برگ، میوه، ساقه و ریشه آن دارای خواص درمانی است. از جمله مصارف سنتی منسوب به این گیاه می توان به درمان افسردگی پس از زایمان، بیماری های ریوی، فشار خون بالا، دیابت، مشکلات پوستی و…اشاره کرد. از آن به عنوان یک ماده در نوشیدنی های گیاهی، نوشیدنی های قهوه، مکمل ها و روغن های ماساژ نیز استفاده می شود و در بریتانیا، جایزه شایستگی باغ را از انجمن سلطنتی باغبانی دریافت کرده است. برای خرید این گیاه خاص و ماجراجو برروی متن کلیک کنید.

 

نور

روشن غیرمستقیم،در طبیعت فیکوس دلتا بر روی درختان رشد می کند برای همین به نور

بسیار زیادی نیاز نخواهد داشت.

پنجره ی غربی یا جنوبی نور بسیار خوبی را برای این گیاه فراهم می کند،اگر پرده ندارید می توانید با فاصله 1 الی 3 متر از پنجره گیاه خود را قرار دهید.

نکته:فیکوس دلتا ابلق به نور روشن حداقل 2 الی 6 ساعت نیاز خواهد داشت تا رشد خوبی داشته باشد،اگر نور مورد نیاز آن تهیه نشود برگ ها شروع به جدا شدن و افتادن بر روی زمین می کنند.

نکته:نور مستقیم حاد و گرم،به سرعت باعث سوختن برگ های این گیاه می شود.

 

آبیاری

بگذارید 50 الی 75 درصد خاک خشک شود سپس‌ ابیاری کنید،آبیاری را تا زمانی انجام دهید که آب از زهکش گلدان خارج شده سپس آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری کرده باشید.

نکته:فیکوس دلتا مانند خانواده الاستیکا نمی تواند خشکی خاک را تحمل کند،سعی کنید خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

نکته:آبیاری بیش از اندازه باعث زرد شدن برگ ها می شود.

در صورت خم شدن برگ ها به سمت پایین،بدانید گیاه تشنه است.

 

دما

18 الی 30 درجه سانتی گراد مناسب است ولی هرچه محیط گرم تر باشد،رشد گیاه شما افزایش می یابد.

نکته:به سرما بسیار حساس است و نگذارید دما محیط زیر 14 درجه سانتی گراد بیاید.

رطوبت:حداقل 50 درصد نیاز اولیه این گیاه است،برای رشد و افزایش برگ دهی،60 الی 80 درصد رطوبت عالی است‌.

 

خاک

می توانید خاک گیاهان آپارتمانی را تهیه کنید ولی پیشنهاد ما ترکیب 60 درصد پرلیت با 40 درصد کوکوپیت برای زهکشی بالا است‌.

گلدان:حتما اندازه گلدان کوچک و تنگ باشد،با این روش گیاه را تحریک به افزایش رشد می کنید ولی اگر گلدان بزرگ انتخاب کنید و میزان خاک بیش از ریشه باشد،در عرض چند ماه ریشه گیاه می پوسد.

نکته:گیاهان فیکوس به جابجایی حساس هستند،اگر مجبور به جابجایی گیاه خود هستید این کار را به تدریج انجام دهید.

 

قلمه گیری

ساقه را با یک شی استریل شده ببرید،سپس در آب قرار دهید یا اگر می خواهید در خاک بگذارید،خاک را همیشه مرطوب نگه دارید زیرا ریشه ای ندارد که بخواهد رطوبت را جذب کند.

 

سمی

 هنگام هرس فیکوس دلتا، مراقب ماده لاتکس شیری رنگی باشید که ممکن است در محل بریدگی ها نشت کند – این یک محرک خفیف سمی است. اگر شیره به دست یا پوست خود رسید، بلافاصله با آب گرم و صابون بشویید.