.

N I N S A R B L O O M
فیکوس دلتا ابلق

فیکوس دلتا ابلق

تاریخ ثبت: 23 خرداد 1401
تاریخ ویرایش: 06 خرداد 1403

فیکوس دلتا ابلق مانند خانواده بزرگ فیکوس ها جزو گیاهان آپارتمانی محبوب خیلی از علاقه مندان گل و گیاه بوده و هست. دلیل این محبوبیت ویژگی های این گیاه ( برگ های مثلثیِ قلب مانند و رشد شاخه و درختچه مانند در فضا بسته ) می باشد که هر فضایی رو متحول می کند.در این مقاله یاد می‌گیریم که چطور یک درختچه پرشاخ و برگ از نوع فیکوس دلتا را در محیط های بسته پرورش دهیم.

زمان تقریبی مطالعه : 12 دقیقه

روش نگهداری و مراقبت فیکوس دلتا ابلق

 

نور : بهترین مکان برای فیکوس دلتا ابلق در کنار پنجره های جنوبی بوده که توانایی تامین نور مورد نیاز این درختچه ها را دارند.

نکته : این گیاهان را می توانید در محیط هایی با نور متوسط نیز قرار دهید ( اما در اینصورت انتظار گیاهی پر شاخ و برگ و البته خوشرنگ را نداشته باشید ).

نکته : رنگ جوانه ها در صورت دریافت نور عالی زرد بوده که با گذشت زمان به ترکیبی از رنگ زرد و سفید تغییر می کنند.

پنجره جنوبی : نور مستقیم و حاد رو باید از پنجره های جنوبی انتظار داشت پس جوری گیاه رو قرار دهید که در معرض نور به طور مستقیم نباشد زیرا امکان سوختگی یا قهوه ای شدن لبه برگ ها وجود دارد.

پنجره شمالی : نور کم و ضعیف رو باید از این پنجره انتظار داشت پس تا حد امکان گیاه رو به پنجره نزدیک کنید.

آبیاری : به نظر ما در فصول رشد مانند بهار و تابستان که گیاه نور بیشتری نسبت به قبل دریافت می کند،خاک زمان کمتری برای خشک شدن نیاز دارد به همین علت پس از خشک شدن 75 درصد خاک می توانید آبیاری کنید ولی در فصول سرد با کاهش نور و رشد،آبیاری را پس از خشک شدن 100 درصد خاک انجام دهید.

نشانه بارز آبیاری بیش از اندازه : برگ های فیکوس شما نرم شده،لبه برگ ها از پایین به بالا شروع به تغییر رنگ ( قهوه‌ای ) می کنند و در نهایت شاهد ریزش آن ها خواهید بود.

خاک : توجه توجه! اگر شما کود دهی،نور و آبیاری صحیح داشته باشید ولی فیکوس شما در خاک نامناسب کاشته شده باشد،بدون شک در عرض چند ماه از بین خواهد رفت!

خاک نینسار بلوم تهیه شده از خاک برگ،کوکوچیپس و پرلیت و کوکوپیت و پیت ماس می باشد که دقیقا نیاز های این گیاه را برطرف می کند.

از کجا بدونم خاک نامناسب چیه؟

1 : خاک نامناسب قیمت بسیار پایینی دارد که در گلفروشی های محله ( در ایران ) معمولا فروخته می شود

2 : نشانه بارز وجود کرم خاکی و خاک سفت رس و باغچه می باشد که برای هیچ گیاه آپارتمانی مناسب نبوده و اصلا برای فیکوس دلتا ابلق پیشنهاد نمی شود

3 : اگر شما گیاه خود را آبیاری می کنید و آب به سختی از زهکش آن خارج می شود زیرا خاک بسیار فشرده و سفت می باشد باید بدانید که این خاک،باعث نابودی گیاه شما در طولانی مدت می شود!

رطوبت : خانواده فیکوس دلتا ( از جمله ابلق و سبز ) با رطوبت معمولی به خوبی رشد می کنند و نیازی به دستگاه بخور و روش های تامین رطوبت ندارند.

دما : این گیاه بومی شرق آسیا می باشد یعنی از دما معتدل و خنک لذت می برد و نسبت به باد و محیط های سرد حساس می باشد.

نکاتی در رابطه با سیستم های گرمایشی و سرمایشی : حتما گیاه خود را از وسایل گرمایشی ( مانند شوفاژ یا بخاری ) حداقل 1 متر فاصله دهید و از قرار دادن آن کنار پنجره های بادگیر یا روبروی کولر جدا خودداری کنید!

کود دهی : فیکوس دلتا جزو گیاهان بزرگ و درختچه ای محسوب می شود که یعنی نیاز به مواد مغذی زیادی دارد تا بتواند در گلدان های ما که محدودیت مواد مغذی دارند،رشد خوبی را تجربه کند.

نکته : در سایت پیشنهاد ما دو هفته درمیان می باشد ولی اگر شما نور و رشد خوبی دارید پس باید هر یک هفته در میان کود دهی داشته باشید تا مواد مغذی کافی برای برگ های ابلق و درشت این گیاه فراهم باشد.

 

نکته : فیکوس دلتا ابلق و سبز نسبت به جابجایی زیاد حساس بوده و دچار ریزش برگ می شوند.