.

N I N S A R B L O O M
از کاکتوس افوربیا یا گیاه موفقیت چه میدانید؟

از کاکتوس افوربیا یا گیاه موفقیت چه میدانید؟

تاریخ ثبت: 06 بهمن 1400
تاریخ ویرایش: 11 بهمن 1400

شما به راحتی می توانید یک گیاه کوچک کاکتوس افوربیا را به تعداد زیادی تبدیل کنید، به خصوص که گفته می شود اشتراک گذاری آن با دوستان و خانواده باعث موفقیت می شود. چه کسی خوش شانسی را دوست ندارد؟

کاکتوس افوربیا یا درخت شیر آفریقایی گیاهی آبدار بومی آفریقای مرکزی است. درخت شیر آفریقایی به عنوان یک گیاه تزئینی یا به خاطر رشد سریعش به عنوان پرچین در سراسر آمریکای جنوبی و در مناطق مدیترانه ای اروپا محبوب است. 

 

نام گیاه شناسی کاکتوس افوربیا،Euphorbia trigona است. گاهی اوقات به آن بوته شیر آفریقایی، درخت شیر آفریقایی، کاکتوس شمعدانی، کاکتوس کلیسای جامع، کاکتوس دوستی، گیاه موفقیت یا کاکتوس موفق باشید نیز گفته می شود (احتمالاً انتساب خوش شانسی و موفقیت به این گیاه به دلیل سرعت رشد و سرعت تکثیر زیاد آن است).

درخت شیر ​​آفریقایی عمر طولانی دارد و می تواند بسیار قوی رشد کند، قدش 30 تا60 سانتی متر در سال و در مجموع به  بیشتر از 2متر می رسد. اگر در داخل خانه پرورش داده شود، حدودا نصف این ارتفاع رشد می کند. این گیاه آبدار توسط بسیاری از باغبانان در منطقه هایی با آب و هوای خشک که در آن دما در شب از 10درجه سانتی گراد کمتر نمی شود، مانند بخش هایی از تگزاس، آرکانزاس و آریزونا پرورش داده می شوند.

 

 

چگونه از افتادن کاکتوس افوربیا جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که این گیاهان بسیار بلند می شوند (بیشتر از2متر) و سیستم ریشه ای کوچکی دارند، گاهی اوقات می توانند آنقدر سنگین شوند که به زمین بیفتند. می‌ توانید از چوب‌ها برای نگه داشتن آن‌ها استفاده کنید یا در صورت تمایل، می‌توانید قسمت‌های بالایی را جدا کنید تا بار گیاه کم شود. این ساقه های برداشته شده را با برش افقی روی یکی از ساقه ها تکثیر کنید.

 

همیشه از دستکش های ضخیم استفاده کنید!

برای تکثیر این گیاه به یک جفت دستکش ضخیم نیاز دارید، نه تنها برای محافظت از شما در برابر خارهای تیز، بلکه به عنوان محافظت در برابر شیره سمی گیاه نیاز است. هر قسمت بریده شده از این گیاه یک شیره چسبناک و شیری رنگ ترشح می کند که تحریک کننده پوست است. مراقب باشید که شیره روی پوستتان نریزد و در صورت تماس با پوست به سرعت آن ناحیه را با آب و صابون بشویید.

 

زرد شدن برگها نشانه چیست:

درصورت آبیاری بیش از حد برگ ها زرد شده و از گیاه جدا می شوند. هنگامی که بیش از حد خشک می شود، برگ ها خشک به نظر می رسند و شروع به چروک شدن و قهوه ای شدن می کنند.

 

آفات و بیماری های رایج:

  1. کاکتوس افوربیا معمولاً دچار آفات یا بیماری نمی شود.با این حال،مراقب نخ‌های پنبه‌ مانندی باشید که توسط شپشک‌ ها روی درختان شیر آفریقایی ساخته می‌شوند.برای از بین بردن آنها کافی است آب و چند قطره مایع ظرفشویی ملایم را مخلوط کنید و حشرات را با پارچه ای آغشته به محلول پاک کنید. همچنین می توانید از دستمال کاغذی آغشته به الکل و مالیدن آن به نقاط مورد نظر گیاه برای از بین بردن حشرات استفاده کنید. در فضای باز میتوانید آب را با شلنگ  روی گیاه اسپری کنید.
  2. آبیاری بیش از حد می تواند باعث مشکلات قارچی مانند بیماری چوب پنبه شود. ساقه ها لکه های چوب پنبه مانند ایجاد می کنند. سعی کنید با بریدن این تکه های صدمه دیده، گیاه خود را نجات دهید. زرد یا قهوه ای شدن گیاه نیز ممکن است نشان دهنده پوسیدگی ریشه در آبیاری بیش از حد یا فراموش کردن ابیاری برای مدت طولانی باشد.