.

N I N S A R B L O O M
هر آنچه از شیپوری نیاز است بدانید

هر آنچه از شیپوری نیاز است بدانید

تاریخ ثبت: 18 اسفند 1400
تاریخ ویرایش: 24 اسفند 1400

شیپوری ها گل هایی با شکل زیبا هستند که برای دسته گل مناسبت های خاص و باغ های خانه زیبا مورد توجه قرار می گیرند. شکوفه های این گیاه در رنگ های مختلف، از سفید و صورتی کم رنگ گرفته تا بورگوندی عمیق، با برخی از دورگه های اخیر در رنگ های دراماتیک مانند نارنجی روشن و مشکی هستند. آنها یک گل بریده با ماندگاری طولانی هستند و در گل آرایی عروسی محبوب هستند.

گل شیپوری یا نیلوفر کالا (Calla Lily) که بومی آفریقا است، در آب و هوای گرمسیری رشد می کند، اما گاهی اوقات می تواند مهاجم باند، به ویژه در استرالیا و کالیفرنیا. همه قسمت های گل شیپوری برای انسان ها و حیوانات خانگی سمی است. هنگام پرورش گل شیپوری، آن را در فصل بهار بکارید. این گیاه نسبتا سریع رشد می کند، اغلب در اوایل تا اواسط تابستان گل تولید می کند و در طول فصل تا اوایل پاییز شکوفا می شود. 

 

انواع گل شیپوری

گلهای شیپوری معمولی سفید با اسپادیکس زرد هستند. اینها اغلب به عنوان نام گیاه شناسی Zantedeschia aethiopica ذکر شده اند. آنها سخت ترین و همچنین بزرگترین گونه گل شیپوری هستند. ارقام این گیاه در رنگ های مختلف با قد کمی کوچکتر توسعه یافته اند.

 

شیپوری لبه تاریکی Zantedeschia 'Edge of Night': گل های این گیاه به رنگ بنفش تیره تا سیاه است که شبیه مخمل سیاه است.

 

Zantedeschia "Red Alert": این گونه دارای گل های نارنجی و قرمز روشن است که از ماه می تا آگوست شکوفا می شوند.

 

Zantedeschia 'Picasso': دارای گل های سفید با گلوی بنفش است.

 

Zantedeschia "Sunshine": دارای گل های شاد و زرد روشن است.

 

 

تعویض گلدان

یکی از نشانه هایی که نشان می دهد گل های شما برای گلدان بزرگتر آماده هستند، زمانی است که ریشه ها شلوغ به نظر می رسند. گیاهان شیپوری ریشه دار رشد نمی کنند، بنابراین اگر متوجه مشکلی در ریشه آنها شدید آنها را دوباره بکارید. گلدانی تهیه کنید که حداقل دو یا سه اینچ عمیق تر و پهن تر از گلدان قدیمی باشد.

برای دوباره کاشت گل های شیپوری ، گل ها را با احتیاط از گلدان کوچکترشان بیرون آورده و به آرامی در گلدان بزرگتر قرار دهید و مراقب باشید که ریشه های ظریف آن آسیب نبیند. گلدان جدید را تا حدود یک اینچ از لبه گلدان با خاک پر کنید. خاک را تا چند روز پس از گلکاری مجدد مرطوب نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که خاک خیس یا غرقاب نیست.

گلدان های تراکوتا گزینه ای عالی برای این گیاه هستند زیرا طبیعت متخلخل گلدان اجازه می دهد تا هوا و آب از دیواره های آن عبور کند و با جلوگیری از پوسیدگی ریشه و بیماری های ناشی از آبیاری بیش از حد باعث رشد گیاهان سالم می شود. نکته منفی گلدان های سفالی این است که خاک سریعتر خشک می شود و به آبیاری مکرر نیاز دارد.

 

گلدهی شیپوری

گل شیپوری  برای شکوفه دادن نیازی به تشویق ندارد. تا زمانی که شرایط رطوبت و نور در حد تحمل گیاه باشد، شکوفه ها بدون توجه خاصی رخ خواهند داد.

 

مشکلات گلدهی
اگر گل شیپوری شما برای تمام فصل رشد، از گل دادن امتناع کرد، احتمالاً مشکل در خاک است. خاک گلدان را از نظر pH آزمایش کنید. pH خاک برای یک گیاه سالم باید بین 6 تا 6.5 باشد.

اگر PH خاک شما در محدوده است، ممکن است آبیاری بیش از حد باشد. سطح رطوبت خاک را بررسی کنید و آن را طوری تنظیم کنید که مرطوب باشد، اما هرگز خیس نباشد، سه اینچ پایین تر.

برای گیاهی با pH خاک خوب و رطوبت خوب، مشکل ممکن است نور بسیار کم خورشید باشد. نور آن را افزایش دهید، اما دمای آن را نه. هر گونه تغییر حداقل به چهار هفته برای تولید شکوفه نیاز دارد.

 

آفات و بیماری های رایج

ممکن است در هنگام پرورش گل شیپوری با چندین مشکل مواجه شوید، از جمله مهم‌ترین آنها پوسیدگی نرم باکتریایی که روی ریزوم‌ها تأثیر می‌گذارد، و بوتریتیس، که یک بیماری قارچی است که باعث رشد یک کپک خاکستری روی گلبرگ‌ها، ساقه و برگ‌های گیاه می‌شود. برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قارچی، گیاهان را بیش از حد آبیاری نکنید و مطمئن شوید که گل های خود را با فاصله کافی از هم بکارید تا گردش هوای کافی داشته باشند.

آفات مختلف نیز می توانند برای گل های شیپوری مشکل ساز شوند، از جمله حشرات مانند شته ها، راب ها، و کنه های عنکبوتی. برای مبارزه با این مشکلات، گیاهان را با یک صابون حشره کش ملایم یا روغن باغبانی مانند روغن چریش درمان کنید.
 

 

مشکلات رایج گل شیپوری

به طور کلی پرورش گلهای شیپوری آسان است. به غیر از آب معمولی به مراقبت زیادی نیاز ندارند. با این حال، اگر نیازهای رو به رشد آنها برآورده نشود، ممکن است آسیب ببینند.

 

لبه های قهوه ای برگ ها
اگر متوجه لبه قهوه ای روی برگ ها شدید، ممکن است نشانه این باشد که کود شما دارای نیتروژن بیش از حد است. اگر گیاه شما به سرعت رشد می کند و سرسبز به نظر می رسد اما دارای برگ های قهوه ای رنگ است، یک کود غنی از نیتروژن می تواند باعث آن شود. گیاه شما نیز احتمالاً شکوفا نخواهد شد.

 

زرد شدن برگها، پژمرده شدن یا توقف رشد
گلهای شیپوری عاشق آب هستند. اگر آب کافی دریافت نکنند، ممکن است شکوفا نشوند، کوتاه به نظر برسند و برگها زرد و پژمرده به نظر می رسند. این گلها به طور مداوم برای سالم نگه داشتن شاخ و برگ گیاه و تشویق گلدهی نیاز به آب کافی دارند. کاهش رشد می تواند ناشی از کمبود نور خورشید نیز باشد.

 

آویزان ساقه و گل
افتادگی گیاه می تواند به دلیل آبیاری کم و زیاد باشد. آبیاری بیش از حد به طور معمول منجر به عفونت های قارچی مانند پوسیدگی ریشه، پوسیدگی نرم یا آنتراکنوز (سوختگی برگ) می شود. همچنین نیتروژن زیاد در کود می تواند منجر به افتادگی ساقه و گل شود. اگر آب کافی نداشته باشد، اضافه کردن آب به آن کمک می‌کند. می‌توانید با ریشه‌کن کردن گیاه، برداشتن ریشه‌های سیاه‌شده، استفاده از قارچ‌کش و نگهداری مجدد آن در یک گلدان استریل شده با مخلوط گلدان تازه و با زهکشی مناسب، به گل شیپوری خود کمک کنید تا از عفونت‌های قارچی بهبود یابد.