.

N I N S A R B L O O M
گیاه دعا

گیاه دعا

تاریخ ثبت: 28 خرداد 1401

گیاه مارانتا که به نام Bartolomeo Maranta، پزشک و گیاه شناس ایتالیایی قرن شانزدهم نامگذاری شده است، شامل چندین گونه گیاه کم رشد بومی برزیل است. نام این گیاه خود را از این واقعیت گرفته است که برگ های آن در روز صاف می مانند و سپس در شب مانند دست های نمازگزاری که در حال عبادت است جمع می شوند.

گیاه دعا یکی از خاص ترین گیاهان مناطق استوایی است که بدلیل آن داشتن برگ های تزئینی و زیبا است. گل‌های کوچک و سفید رنگ در طول فصل رشد ظاهر می‌شوند، اگرچه گلدهی به ندرت در گیاهان آپارتمانی مشاهده می‌شود و گل‌ها در مقایسه با شاخ و برگ‌های جذاب از ارزش زیادی برخوردار نیستند.

برگ های پهن این گیاه بیضی شکل، دو رنگ، مایل به سبز و نسبتا براق است. در دو طرف محیط برگ لکه هایی وجود دارد که بسته به تنوع رنگ آنها متفاوت است. لکه ها ممکن است سبز روشن، سبز، قهوه ای یا خاکستری تیره باشند. رنگ سطح زیرین برگها نیز از سبز روشن تا قرمز تیره متغییر است. برای خرید این گیاه عبادت کننده برروی لینک زیر کلیک کنید.

 

نور

متوسط مایل به روشن،البته این گیاهان با نور روشن غیرمستقیم رشد بهتری خواهند داشت ولی می توانند حتی با نور کم نیز سازگار شوند.

نکته:نور بیش اندازه یا مستقیم حاد و گرم می تواند باعث محو شدن رنگ برگ ها و سوختن آن ها شود.

 

آبیاری

بگذارید 50 درصد خاک خشک شود سپس‌ ابیاری کنید ولی اگر گیاه شما در محیطی با نور زیاد قرار دارد باید خاک همیشه مرطوب باشد ولی اگر نور کم دریافت می کند باید خاک تقریبا خشک شود سپس‌ ابیاری کنید.

آبیاری را تا زمانی انجام دهید که آب از زهکش گلدان خارج شده سپس آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری کرده باشید.

نکته:آبیاری بیش از اندازه باعث زرد شدن و ریزش بر‌گ ها می شود و خشکی خاک به مدت طولانی باعث جمع شدن برگ ها می شود.

 

دما

18 الی 30 درجه سانتی گراد مناسب است. این گیاه را از محیط ها سرد،افت دما ناگهانی و باد های زمستانی حتما دور کنید زیرا آسیب های جبران ناپذیری به همراه دارد.

 

رطوبت

این گیاهان عاشق رطوبت هستند و باید 40 الی 60 درصد را برایشان تهیه کنید.

سینی سنگریزه،دستگاه بخور،جمع کردن گیاهان در اطراف یکدیگر یا مه پاشی اول صبح باعث سر حال شدن و افزایش رطوبت محیط می شود.

نکته:در صورت کمبود رطوبت مخصوصا در فصول سرد و گرما بیش اندازه،برگ ها چروک و جمع می شوند.

 

خاک

حتما باید خاک با زهکشی و جریان هوا خوبی را برای این گیاه تهیه کنید.پیشنهاد ما ترکیب پرلیت و کوکوپیت است.

 

کود دهی

به صورت ماهانه می توانید در بهار و تابستان از کود های مایع استفاده کنید و به گیاه دهید.

نکته:اگر کود ها شیمایی هستند،حتما نصف میزان پیشنهاد شده بر روی برچسب را با آب حل کنید و به گیاه بدهید.