.

N I N S A R B L O O M
چگونه از شر حشرات سفید روی گیاهان آپارتمانی خلاص شویم؟

چگونه از شر حشرات سفید روی گیاهان آپارتمانی خلاص شویم؟

تاریخ ثبت: 22 اردیبهشت 1401
تاریخ ویرایش: 22 اردیبهشت 1401

نام متداول مگس های سفید "whitefly" به بیش از 1500 گونه در بسیاری از جنس‌ها از خانواده حشرات Aleyrodidae اطلاق می‌شود که شامل شته‌ها و شپشک‌های آردآلود نیز می‌شود. انواع مختلفی از این حشرات سفید بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید و نوع آن می‌توانند گیاهان را آلوده کنند.

طول این مگس های کوچک قلبی شکل معمولاً بیش از  چند میلی متر نیست. اگر آلودگی جدی باشد، ابری از مگس‌های سفید به طور ناگهانی مانند یک برف در هنگام برخورد یا جابجایی گیاه به هوا منتقل می‌شوند. این پدیده یکی از راه های شناسایی آلودگی حشره سفید است.

مگس‌های سفید را می‌توان در داخل و خارج از خانه یافت، اما مشکل بزرگ‌تر در گلخانه‌ها و گیاهان آپارتمانی است، زیرا هوای سرد باعث کنترل جمعیت در فضای باز می‌شود. مگس‌های سفید حشرات سوراخ‌کننده و مکنده‌ای هستند که می‌توانند گیاه را ضعیف کنند، اگرچه به ندرت اتفاق می‌افتد که یک گیاه واقعاً کشته شود. هجوم مگس سفید داخل خانه می تواند به سرعت از کنترل خارج شود، بنابراین بهتر است در اولین علائم آلودگی، مگس سفید را درمان کنید.


آسیب سفید مگس به گیاهان

این حشرات مزاحم نه تنها برای صاحبان گیاهان یک شگفتی ناخوشایند هستند، بلکه برای سلامت گیاه نیز مشکل ساز هستند. پوره ها و مراحل مختلف لاروی به بافت های نرم گیاه می چسبند و از گیاه تغذیه می کنند و عسلک ترشح می کنند که خطر ابتلا به بیماری های قارچی را افزایش می دهد و می تواند آفات دیگری مانند مورچه ها را جذب کند. ممکن است یک کپک دوده سیاه روی عسلک چسبناک ترشح شده توسط مگس های سفید رشد کند.

مگس های سفید از تخم های ریز مخروطی شکل بیرون می آیند و به حشرات کوچک فلس مانندی تبدیل می شوند که می توانند در امتداد ساقه های گیاه حرکت کنند. پوسته ها به پوره تبدیل می شوند، که سپس چندین مرحله رشد دیگر را پشت سر می گذارند و قبل از اینکه به عنوان مگس بالغ ظاهر شوند، به یک مرحله استراحت کوتاه می روند. تقریباً در هر مرحله از رشد خود، حشرات به تغذیه خود ادامه می دهند.

کل چرخه زندگی فقط حدود 18 روز طول می کشد، اما بسته به دما، تا حدودی متغیر است. در هوای گرم تر، آنها سریعتر تولید مثل می کنند و در هوای سردتر، چرخه رشد به طور قابل توجهی کندتر است.


6 راه برای خلاص شدن از شر مگس سفید در گیاهان آپارتمانی

مانند بسیاری از آفات، بهترین کنترل برای مگس سفید یک دفاع قوی است. گياهان سالم و سرزنده نسبت به گياهان ضعيف، زيرگلداني و تحت تنش كمتر در معرض هجوم قرار دارند. به عنوان یک قاعده کلی، مطمئن شوید که گیاهان شما سالم هستند و کمتر در معرض هجوم قرار می گیرند.

اگر مگس های سفید روی گیاهان داخل خانه خود می بینید، راه های مختلفی برای کنترل آنها وجود دارد. کنترل های مکانیکی اولین گزینه ای است که باید امتحان کرد زیرا این حشرات به دلیل ایجاد مقاومت در برابر آفت کش ها، حتی محصولات ارگانیک بدنام هستند. 


1. حشرات را جاروبرقی بکشید
از اتصال شلنگ جاروبرقی خود برای مکیدن مگس های سفید بالغ استفاده کنید (اما مراقب باشید به گیاه آسیب نرسانید). مطمئن شوید که مگس های سفید تازه بیرون آمده نمی توانند از کیسه جاروبرقی شما فرار کنند.

2. اسپری با آب
برای گیاهانی که به اندازه کافی مستحکم هستند تا بتوانند این درمان را انجام دهند، می توانید کل گیاه گلدان را در سینک قرار دهید و آن را به طور کامل با اسپری شیر آب اسپری کنید. این کار اغلب مگس های سفید بالغ، لاروها و تخم ها را از محل خارج می کند. حتما هر برگ را بررسی و اسپری کنید.

3. از تله های چسبنده استفاده کنید
همان نوار چسبی که برای مگس خانگی کار می کند را می توان برای مگس سفید نیز استفاده کرد. در صورت امکان آن را از گیاه آلوده آویزان کنید و دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. تله های چسبناکی که در گلدان ها گیر کرده اند همین کار را انجام می دهند.

4. اسپری با صابون حشره کش
صابون های حشره کش را با استفاده از مواد شوینده ظروف ساده مانند Ivory Liquid درست کنید. سعی کنید محصولی بدون عطر و مواد افزودنی پیدا کنید که ممکن است به گیاهان آسیب برساند. صابون را با غلظت ضعیف با آب مخلوط کنید (با یک قاشق چایخوری در هر گالن آب شروع کنید و در صورت لزوم افزایش دهید). روی گیاهان اسپری کنید. این به کنترل جمعیت کمک می کند، اما بعید است که آنها را به طور کامل ریشه کن کند.
5 از روغن چریش استفاده کنید
روغن چریش از درخت چریش به دست می آید. روغن چریش علاوه بر خاصیت حشره‌کشی، یک قارچ‌کش است و دارای فواید سیستمیک است، به این معنی که مقداری از روغن توسط گیاه جذب می‌شود و محافظت پایداری را ارائه می‌دهد. طبق گفته آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، روغن چریش برای استفاده در سبزیجات و گیاهان غذایی و همچنین گیاهان زینتی بی خطر است. چریش مانند صابون حشره کش برای کنترل جمعیت مگس سفید است اما ممکن است مشکل را به طور کامل برطرف نکند.

6. اسپری حشرات خود را بسازید
می‌توانید با ترکیب یک سیر، یک پیاز کوچک و یک قاشق چای‌خوری فلفل هندی در غذاساز یا مخلوط‌کن، یک اسپری حشرات همه منظوره ایجاد کنید و به شکل خمیر درآورید. با یک لیتر آب مخلوط کنید و به مدت یک ساعت دم کنید. با یک پارچه آن را صاف کنید و یک قاشق غذاخوری صابون مایع (مایع ظرفشویی) به آن اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و از معجون به عنوان اسپری برگ استفاده کنید. این مخلوط را می توان تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد.

 

چه چیزی باعث آلودگی مگس سفید می شود؟

مگس‌های سفید می‌توانند تقریباً هر گیاه سبز در حال رشد را در شرایط گرم آلوده کنند، به همین دلیل است که در گلخانه‌ها و گیاهان آپارتمانی بیشتر دیده می‌شوند. آنها برای گیاهانی که در شرایط خنک تر یا در محیط های بیرونی رشد می کنند که شکارچیان طبیعی می توانند آنها را کنترل کنند، کمتر مشکل ساز خواهند بود. به نظر می رسد که مگس های سفید در گیاهانی با برگ های صاف و نرم بیشتر دیده می شود.  

 

چگونه از مگس سفید جلوگیری کنیم؟

قبل از اینکه گیاهان را به خانه بیاورید آنها را بررسی کنید. آنها را برای چند به خوبی از گیاهان دیگر جدا کنید. گیاهان آلوده را قبل از آوردن آنها به خانه، با روغن چریش در فضای باز اسپری کنید. هنگامی که آنها در مکان های داخلی دائمی خود قرار گرفتند، هر گیاه را به طور منظم بررسی کنید، و هر برگ را که دارای هجوم مگس سفید قابل مشاهده است بردارید.

در صورت امکان، گیاهان را در تابستان به بیرون از منزل ببرید، جایی که شکارچیان طبیعی مانند کفشدوزک ها بتوانند از لارو مگس سفید تغذیه کنند. قبل از بازگرداندن گیاهان به داخل خانه برای زمستان، یک اسپری دقیق با روغن چریش به گیاهان بدهید.

برخی از کارشناسان احساس می کنند که کود نیتروژن بیش از حد، گیاه را برای مگس های سفید جذاب تر می کند، بنابراین کاهش تغذیه گیاهان حساس ممکن است یک استراتژی کمک کننده باشد. برخی از گیاهان بویی تولید می کنند که به نظر می رسد مگس های سفید را دفع می کند، از جمله نعناع، گشنیز و مریم گلی. کاشت این گیاهان به عنوان همراه ممکن است به کنترل مگس های سفید کمک کند.  

 

سوالات متداول

مگس های سفید گاز می گیرند؟
مگس‌های سفید حشرات سوراخ‌کننده/مکنده هستند، اما مگس‌های سفید قطعات دهانی ندارند که بتوانند پوست انسان را سوراخ کنند. آنها فقط از بافت های گیاهی تغذیه می کنند.

 

آیا مگس های سفید شکارچی طبیعی دارند؟
در یک محیط کاملاً متعادل در فضای باز، شکارچیان طبیعی بسیاری از مگس های سفید، هم در فاز لاروی و هم در مرحله بالغ، وجود دارند. حشراتی که از مگس های سفید تغذیه می کنند عبارتند از: توری، کفشدوزک، سنجاقک و زنبورهای انگلی. برخی از پرندگان حشره خوار، مگس سفید نیز می خورند. به عنوان مثال، مرغ مگس خوار به ضیافت مگس های سفید معروف است. پرورش شکارچیان برای گیاهان داخل خانه سخت است، اما یک کفشدوزک گاه به گاه روی گیاهان آپارتمانی گلدانی شما باید نشانه خوبی در نظر گرفته شود.

 

مگس های سفید چقدر عمر می کنند؟
کل چرخه زندگی مگس سفید تنها حدود 22 روز طول می کشد، اما یک گیاه آلوده اغلب تمام مراحل حشره را به طور همزمان نشان می دهد. بنابراین، تا زمانی که درمان نشود، آلودگی احتمالا دائمی خواهد بود، و تخم‌های جدید دائماً به لاروهای جدیدی تبدیل می‌شوند که بالغ‌های جدیدی را برای تخم‌گذاری بیشتر تولید می‌کنند.