.

N I N S A R B L O O M
ورود گیاهان به دنیای معماری

ورود گیاهان به دنیای معماری

تاریخ ثبت: 20 خرداد 1401
تاریخ ویرایش: 21 خرداد 1401

همه ما میدانیم که زندگی خاکستری شهری و ساختمان های بلند و آسمان خراش ها باعث شده که اکثر انسان ها از دنیای سبز و جادویی گیاهان فاصله بگیرند. اما چه اتفاقی می افتد اگر این دو دنیا به هم دست دوستی دراز کنند؟ معماری بدون زیبایی شناسی،معماری نیست،فقط ساختمان سازی است.

پارک های نامبا در شهر اوزاکا-ژاپن

معمار jonjerde

این قسمت های سبز شهری به عنوان یک مداخله طبیعی در شهر متراکم اوزاکا طراحی شده است.

پشت بام پارک،یک سطح شیب‌دار را ارائه می دهد که مسیر های چندگانه ای را بوجود آورده است. در میان این مسیر ها فضا عمیقی وجود دارد تا ارتباط با طبیعت را تقویت کرده و الگو گردش هوا را نیز برای متعادل کردن دما محیط فراهم کند.

پارک نامبا به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا در تراس های چشم نوازش رفت و آمد داشته باشند که شامل بیش از 304 کیلومتر مربع است.

 

 

 

 

برج های دوقلو سیدنی

ژان نوول،معمار فرانسوی با پاتریک بلان گیاه شناس،برای ایجاد این برج های دوقلو که پوشیده از گیاه هستند همکاری کرد.

یکی از زیباترین بخش های معماری این پروژه،صفحه های بزرگ شیشه ای هست که در آن قرار گرفته اند تا بتوانند نور را به بخش های پایینی مجموعه منعکس کنند.

این مجتمع را پارک مرکزی سیدنی نامیده اند که محور یک برنامه جامع 2 میلیارد دلاری در مرکز شهر سیدنی ساخته شده است.

برج غربی 84 متر ارتفاع دارد و 240 خانه را در خود جای داده است در حالی که برج شرقی با 117 متر ارتفاع،دارای 383 آپارتمان،از جمله 38 پنت هاوس با دسترسی اختصاصی به باغی که در بالا برجه ساخته شده است،دارد.

استودیو jean_nouvel با متخصص نور پردازی یان کرزل برای ایجاد سیستم بزرگ هلیوستات معلق ( پنلی از آیینه هایی که نور خورشید را ردیابی می کنند و آن را به داخل مجموعه هدایت می کنند) همکاری کرد.

 

 

 

 

آسمان خراش منهتن_آمریکا

این پروژه در حال ساخت است و حدود 350 میلیون دلار هزینه برای اتمام این برج،فرض شده است.

استودیو شرکت ایالات‌متحده (Vural) یک آسمان خراش در منهتن را با نیلوفر های آسیایی پوشانده تا به عنوان (تصویری قدرتمند) طرحی برای برج هایی با مصرف انرژی کم تر را ترویج دهد.

(پروژه ای مفهومی)برج نیلوفر پیش بینی شده است که قراره در کنار پارک برایانت در وسط شهر منهتن،ساخته شود.

نقشه معماری،یک آسمان خراش با نوک خمیده را نشان می دهد که در نزدیکی،ساختمان رادیاتور آمریکایی بالا می رود_یک برج به سبک گوتیک که قدمت آن به سال 1923 بر می گردد.

شکل نیلوفر از مزارع برنج شیب دار موجود در بخش هایی از اسیا ( جایی که هر اینچ از خاک حاصلخیز اهمیت دارد) الهام گرفته شده است.

سیستم کاشت (سطح بیرونی که گیاهان بر روی آن کاشته می شوند) شامل تخت‌خواب های سبک بتونی است که توسط یک قاب فولادی پشتیبانی می شود.

معمار این ساختمان می گوید: (یک میدان گل،یک تصویر قدرتمند است که متناسب با پیام نیلوفر ها است_ تکنولوژی ساخت و ساز تمیز با بیانیه زیبایی)