.

N I N S A R B L O O M
هرآنچه از کوددهی گیاهان باید بدانید

هرآنچه از کوددهی گیاهان باید بدانید

تاریخ ثبت: 16 اردیبهشت 1401
تاریخ ویرایش: 16 اردیبهشت 1401

تمام موادغذایی مورد نیاز گیاهان در هوا موجود است اما گیاهان نمی توانند این مواد مغذی را از هوا دریافت کنند پس با دادن کود مناسب مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در دسترس آن قرار می دهیم. با دنبال کردن این مقاله شما خواهید دانست که بهترین کود و روش و مناسب ترین زمان برای کوددهی به گیاهان چیست.

چرا باید به گیاهان کود داد؟

هنگامی که  گیاهان شما نور کافی دریافت می کنند، از مواد مغذی آب و خاک استفاده می کنند. شما نیاز به آب را با آبیاری مجدد برطرف می کنید اما مواد مغذی به تدریج از خاک خارج می شوند.
نکته: مواد مغذی موجود در خاک محدود است و ریشه در طول کمتر از یکسال همه آن را جذب می کند.
نور جریان تولید برق را به حرکت در می آورد که از آب و کربن دی اکسید تشکیل شده است اما ساختار های فیزیکی گیاه و تمام فرآیندهای سلولی که در داخل گیاه اتفاق می افتند نیازمند به عناصر دیگر هستند:
مواد مغذی (مورد نیاز در مقادیر بیشتر): نیتروژن N، فسفرP ، پتاسیم K، کلسیم Ca، گوگرد S، منیزیم Mg 
مواد مغذی (مورد نیاز در مقادیر کمتر): آهن Fe، بور B، کلر Cl، منگنز Mn، روی Z، مس Cu، نیکل Ni
درحالی که همه گیاهان به تمامی مواد مغذی، چه آنها که در مقادیر بیشتر و یا مقادیر کمتر مورد نیاز است، در اندازه های مختلف برای رشد مناسب نیاز دارند.

 

چه کودی باید به گیاهان داد؟

طی سالها کشت گیاه، متخصصان فهمیده اند که به چه مقدار کود برای چه گیاهی، برای رشد مناسب آن باید استفاده شود. روش استاندارد برای توصیف یک کود از طریق مقدار NPK (نیتروژن، فسفسر و پتاسیم) آن است.
NPK نسبت نسبی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را نشان می دهد درحالی که بقیه مواد مغذی مانند آهن و یا کلسیم ممکن است که در آن کود وجود داشته باشند یا نداشته باشند. (برای اطلاع از تمامی مواد مغذی موجود در کود، پیشنهاد می شود که برچسب روی آن را به دقت مطالعه کنید.) 


شما می توانید با به یاد داشتن (بالا، پایین و در اطراف) بدانید که کدام یک از عناصر NPK در کل چه فایده ای برای گیاه شما دارد؟
بالا: نیتروژن از رشد ساقه و برگ/شاخه و در کل بخش هایی که از خاک بالاتر هستند پشتیبانی می کند.
پایین: فسفر عمدتا از سیستم ریشه ای سالم پشتیبانی می کند.
در اطراف: پتاسیم عمدتا از عملکردهای کلی سلولی گیاه پشتیبانی می کند.


نگهداری از گیاهان آپارتمانی نسبتا آسان تر از کشاورزی و یا نگهداری از گیاهان خاص است، درحالی که سایر رشته های پرورش ممکن است برای کاربردهای متفاوت به کودهای متفاوت نیاز داشته باشد، نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم کودی که می توانید برای برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید برای همه کاربرد ها: N نیتروژن(2)، P فسفر(1)، K پتاسیم(3) است.
اگر یک پاسخ آسان می خواهید به سوال چه کودی را می توانم برای تمام گیاهان آپارتمانی استفاده کنم؟ پاسخ آن (3 1 2) است. این بدان معنی است که هر کود با ضربی از 3 1 2 (نزدیک به آن) مناسب خواهد بود.

 

نکته: اگر به اعداد نگاه کنید، به ما می گویند باید 3برابر توجه به عملکردهای سلولی، 1برابر توجه به ریشه و 2برابر توجه به رشد شاخ و برگ های گیاه داشته باشیم.
هرکدوم از این کودها برای تمامی گیاهان آپارتمانی شما مناسب هستند، البته گونه های خاص ممکن است نیاز کودی متفاوتی داشته باشند. اما من می توانم تصدیق کنم که تا بحال از کود 3 1 2 با نتایج رضایت بخش استفاده کرده ام.

 

چطور باید کود داد؟

با فرض اینکه گیاهان شما دارای نور کافی هستند بهترین کار دنبال کردن نوشته های روی کود است. روش مورد نظر من برای استفاده از کود، ترکیب آن با آب است ( که در این صورت من در کنار کوددهی، آبیاری نیز می کنم) و لازم نیست تا آبیاری بعدی، آبیاری کنم.
ممکن است شنیده باشید که نصف و یا یک چهارم مقدار پیشنهاد شده بر روی کود را با آب مخلوط کنید، این پیشنهاد کاملاً درست است، در صورتی که گیاهان شما در بهترین شرایط محیطی نگهداری نمی شوند.

نکته: برای کودهای شیمیایی مایع، بهتر است که به این پیشنهاد گوش بدهیم، چون اکثر افرادی که گیاه نگه می دارند، برای گیاهان خود بهترین شرایط محیطی را فراهم نمی کند.
نکته:  اگر از کود ارگانیک استفاده می کنیم، لازم نیست این کار را انجام دهیم. زیرا این کود ها به طور کلی از کودهای شیمیایی ضعیف تر هستند.


ولی کاری که من به شخصه انجام می دهم، از کودها با قدرت توصیه شده در اکثر مواقع استفاده می کنم، زیرا نور و شرایط محیطی بسیار خوبی را توانست توانستم برای بعضی از گیاهان فراهم کنم.  و از طرفی بیشتر از مقدار توصیه شده با آب قاطی نکنید بر فرض اینکه برای گیاه خوب است.

 

کی باید کود داد؟

و اینجا جایی است که من با آنچه معمولاً گفته می‌شود مخالف هستنم!!
توصیه کوددهی ، فقط در فصل بهار و تابستان قانونی است که بر اساس این فرض است که گیاهان خانگی شما فقط در طول بهار و تابستان به طور فعال در حال رشد هستند. اما اگر گیاه شما در حال جوانه زنی برگ جدید است،  این نشان دهنده رشد فعال میباشد که باید با کود دهی از آن حمایت کرد. بنابراین ، این دستورالعمل باید طوری فهمیده شود که ( زمانی که گیاه در حال رشد فعال است می توانید کود دهی کنید) حالا می‌خواهد وسط زمستان یا پاییز باشد.
گیاهانی که منحصراً در داخل خانه رشد می کنند لزوماً فقط در بهار و تابستان به طور فعال رشد نمی کنند. اگر قرار نبود گیاهان در زمستان رشد می کنند، گلخانه داران پس باید چه می کردند؟!