.

N I N S A R B L O O M
نگهداری و پرورش فیکوس لیراتا با تکثیر و قلمه زنی

نگهداری و پرورش فیکوس لیراتا با تکثیر و قلمه زنی

تاریخ ثبت: 16 خرداد 1403
تاریخ ویرایش: 16 خرداد 1403

فیکوس لیراتا دو مدل برگ پهن و مینیاتوری دارد که در سال های گذشته توانسته محبوبیت بالایی را در میان مردم بدست بیاورد! در این مقاله یاد می‌گیریم که چطور یک درختچه لیراتا پرشاخ و برگ را در محیط های بسته پرورش دهیم.

زمان تقریبی مطالعه : 16 دقیقه

روش نگهداری و مراقبت فیکوس لیراتا

برگ پهن و مینیاتوری

 

نکته : فیکوس لیراتا مینیاتوری نسبت به برگ پهن مقاوم تر می باشد ( روش نگهداری و تکثیر این دو گیاه عینا مثل هم می باشد! ).

نکته : فیکوس لیراتا در استان های خشک و نیمه خشک مانند اصفهان،کرمان،سیستان و بلوچستان،خراسان رضوی و … حتما نیاز به دستگاه بخور سرد دارد تا بتواند شادابی و سرزندگی برگ های پهن خود را تامین کند!

 

نور : بهترین مکان برای فیکوس لیراتا در کنار پنجره های جنوبی بوده که توانایی تامین نور مورد نیاز این درختچه را دارند.

نکته : این گیاهان را می توانید در محیط هایی با نور نسبتا کم نیز قرار دهید ( در اینصورت انتظار سرعت رشد بالا و سایز برگ های درشت را نداشته باشید ).

پنجره جنوبی : نور مستقیم و حاد رو باید از پنجره های جنوبی انتظار داشت پس جوری گیاه رو قرار دهید که در معرض نور به طور مستقیم نباشد زیرا امکان سوختگی یا قهوه ای شدن لبه برگ ها وجود دارد.

پنجره شمالی : نور کم و ضعیف رو باید از این پنجره انتظار داشت پس تا حد امکان گیاه رو به پنجره نزدیک کنید.

آبیاری : این گیاه علاقه به خاک مرطوب ولی نه خیس دارد یعنی همیشه پس از خشک شدن 50 الی 75 درصد خاک آبیاری رو انجام دهید اما در فصول سرد به دلیل کاهش نور و رشد گیاه پیشنهاد می شود حتما بگذارید بین دو آبیاری،خاک به طور کامل خشک شود.

نشانه های آبیاری بیش از اندازه یا کمبود آبیاری :

1 : آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه/بو بد خاک به همراه زرد شدن برگ های پهن و زیبا،از پایین گیاه شده که در نهایت منجر به ریزش آنها می شود

2 : کمبود آبیاری باعث پژمرده شدن برگ ها و ایجاد لبه های قهوه ای ( که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند تمام برگ قهوه ای می شود ) در برگ های فیکوس لیراتا می شود

خاک : توجه توجه! اگر شما کود دهی،نور و آبیاری صحیح داشته باشید ولی فیکوس لیراتا شما در خاک نامناسب کاشته شده باشد،بدون شک در عرض چند ماه از بین خواهد رفت!

خاک نینسار بلوم تهیه شده از خاک برگ،کوکوچیپس و پرلیت و کوکوپیت و پیت ماس می باشد که دقیقا نیاز های این گیاه را برطرف می کند.

از کجا بدونم خاک نامناسب چیه؟

1 : خاک نامناسب قیمت بسیار پایینی دارد که در گلفروشی های محله ( در ایران ) معمولا فروخته می شود

2 : نشانه بارز وجود کرم خاکی و خاک سفت رس و باغچه می باشد که برای هیچ گیاه آپارتمانی مناسب نبوده و اصلا برای فیکوس لیراتا پیشنهاد نمی شود

3 : اگر شما گیاه خود را آبیاری می کنید و آب به سختی از زهکش آن خارج می شود زیرا خاک بسیار فشرده و سفت می باشد باید بدانید که این خاک،باعث نابودی گیاه شما در طولانی مدت می شود!

رطوبت : اگر شما هم به دلیل برگ های پهن و جذاب فیکوس لیراتا آن را خریده اید باید‌ اطلاع داشته باشید که رطوبت بالا یکی از عوامل اساسی در این ماجرا می باشد.

نشانه های کمبود رطوبت :

1 : افزایش سوختگی در لبه برگ ها یا کاهش سایز برگ های نو نسبت به برگ های قدیمی 

نکته : تنها و مؤثر ترین روش برای تامین رطوبت این گیاه به نسبت بزرگ سرمایه گذاری روی یک دستگاه بخور سرد می باشد.

نکته : اگر تامین رطوبت بالا برای شما امکان پذیر نمی باشد پیشنهاد ما خرید فیکوس لیراتا برگ مینیاتوری می باشد!

دما : این گیاه در مناطق بومی استوایی رشد می کند یعنی عاشق محیط های گرم و متنفر از محیط های سرد می باشد.

نکاتی در رابطه با سیستم های گرمایشی و سرمایشی : حتما گیاه خود را از وسایل گرمایشی ( مانند شوفاژ یا بخاری ) حداقل 1 متر فاصله دهید و از قرار دادن آن روبروی کولر جدا خودداری کنید!

کود دهی : فیکوس لیراتا جزو گیاهان بزرگ و درختچه ای محسوب می شود که یعنی نیاز به مواد مغذی زیادی دارد تا بتواند در گلدان های ما که محدودیت مواد مغذی دارند،رشد خوبی را تجربه کند.

نکته : در سایت پیشنهاد ما دو هفته درمیان می باشد ولی اگر شما نور و رشد خوبی دارید پس باید هر یک هفته در میان کود دهی داشته باشید تا مواد مغذی کافی برای برگ های درشت و سبز این گیاه فراهم باشد.

تکثیر و قلمه زنی :

1 : شما باید 2 الی 3 سانتی متر بالا و 2 الی 3 سانتی متر پایین تر از چشم ( node ) را به وسیله ی یک شئ تیز استریل شده ( مانند قیچی ) طبق تصویر زیر ببرید

نکته : شما شیره سفید رنگی رو پس از قطع کردن مشاهده می کنید که نباید به دست شما برخورد کند ( بعضی افراد پس از لمس شیره گیاه دچار خارش می شوند )

2 : بزارید قلمه های فیکوس لیراتا برای چند دقیقه در فضا باز باشند تا شیره خشک شود

3 : سپس در خاک یا آب قرار دهید و 4 الی 9 هفته صبر کنید تا ریشه و جوانه جدید بزنند

نکته : در صورت قرار دادن در آب قبل از انتقال به خاک،حتما بزارید ریشه ها 5 الی 8 سانتی متر رشد کنند

4 : پس از جوانه زنی می توانید کود دهی را شروع کرده و از سفر سبز خود لذت ببرید!