.

N I N S A R B L O O M
نگهداری و مراقبت فیکوس ابلق با تکثیر و قلمه زنی

نگهداری و مراقبت فیکوس ابلق با تکثیر و قلمه زنی

تاریخ ثبت: 25 فروردین 1403
تاریخ ویرایش: 14 اردیبهشت 1403

فیکوس ابلق یکی از اعضا خانواده فیکوس های الاستیکا می باشد که جزو معدود درخت های بیرونی بوده که در داخل محیط های بسته توانایی رشد و پر شدن را دارد. در این مقاله یاد می‌گیریم که چطور یک درختچه پرشاخ و برگ را در محیط های بسته پرورش دهیم.

زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

روش نگهداری و مراقبت فیکوس ابلق و شرابی

 

نور : بهترین مکان برای فیکوس های ابلق در کنار پنجره های جنوبی بوده که توانایی تامین نور مورد نیاز این درختچه ها را دارند.

نکته : این گیاهان را می توانید در محیط هایی با نور نسبتا کم نیز قرار دهید ( در اینصورت انتظار سرعت رشد بالا و سایز برگ های درشت را نداشته باشید ).

پنجره جنوبی : نور مستقیم و حاد رو باید از پنجره های جنوبی انتظار داشت پس جوری گیاه رو قرار دهید که در معرض نور به طور مستقیم نباشد زیرا امکان سوختگی یا قهوه ای شدن لبه برگ ها وجود دارد.

پنجره شمالی : نور کم و ضعیف رو باید از این پنجره انتظار داشت پس تا حد امکان گیاه رو به پنجره نزدیک کنید.

آبیاری : پیشنهاد ما برای فیکوس ابلق و شرابی خشک شدن صددرصد خاک قبل از آبیاری می باشد؛به دلیل اینکه خشکی خاک در نهایت باعث خم شدن برگ ها می شود که با یه آبیاری کامل به حالت اولیه خود باز می‌گردند ولی آبیاری مکرر و انباشته شدن رطوبت در طولانی مدت باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود.

نشانه بارز آبیاری بیش از اندازه : برگ های فیکوس شما نرم شده،لبه برگ ها از پایین به بالا شروع به تغییر رنگ ( قهوه‌ای ) می کنند و در نهایت شاهد ریزش آن ها خواهید بود.

خاک : توجه توجه! اگر شما کود دهی،نور و آبیاری صحیح داشته باشید ولی فیکوس شما در خاک نامناسب کاشته شده باشد،بدون شک در عرض چند ماه از بین خواهد رفت!

خاک نینسار بلوم تهیه شده از خاک برگ،کوکوچیپس و پرلیت و کوکوپیت و پیت ماس می باشد که دقیقا نیاز های این گیاه را برطرف می کند.

از کجا بدونم خاک نامناسب چیه؟

ترکیبات خاکی که شامل خاک باغچه و رس می باشند به طور معمول زمان زیادی را جهت خشک شدن نیاز دارند که باعث پوسیدگی ریشه و نابودی گیاه شما در طی چند ماه می شود ( بهترین روش پیشگیری از این اتفاق تعویض خاک در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد ).

رطوبت : خانواده فیکوس الاستیکا ابلق ( از جمله شرابی،سبز و بلک ) با رطوبت معمولی به خوبی رشد می کنند و نیازی به دستگاه بخور و روش های تامین رطوبت ندارند.

دما : این گیاه از محیط های خنک و معتدل لذت می برد و نسبت به اکثر گیاهان آپارتمانی به سرما ( 10 درجه سانتی گراد ) مقاوم تر می باشد.

نکاتی در رابطه با سیستم های گرمایشی و سرمایشی : حتما گیاه خود را از وسایل گرمایشی ( مانند شوفاژ یا بخاری ) حداقل 1 متر فاصله دهید و از قرار دادن آن کنار پنجره های بادگیر یا روبروی کولر جدا خودداری کنید!

کود دهی : فیکوس ابلق جزو گیاهان بزرگ و درختچه ای محسوب می شود که یعنی نیاز به مواد مغذی زیادی دارد تا بتواند در گلدان های ما که محدودیت مواد مغذی دارند،رشد خوبی را تجربه کند.

نکته : در سایت پیشنهاد ما دو هفته درمیان می باشد ولی اگر شما نور و رشد خوبی دارید پس باید هر یک هفته در میان کود دهی داشته باشید تا مواد مغذی کافی برای برگ های ابلق و درشت این گیاه فراهم باشد.

تکثیر و قلمه زنی :

1 : یکی از ساقه های جانبی یا قسمت بالایی فیکوس ابلق را به وسیله یک قیچی استریل شده ببرید

نکته : شما شیره سفید رنگی رو پس از قطع کردن مشاهده می کنید که نباید به دست شما برخورد کند ( بعضی افراد پس از لمس شیره گیاه دچار خارش می شوند )

2 : شما باید 2 الی 3 سانتی از پایین هر برگ و از بالا آن را ببرید که مانند تصویر زیر می باشد

نکته : اگر فقط برگ را به تنهایی بدون ساقه ببرید و در خاک یا آب قرار دهید،ریشه می زند ولی هرگز برگ جدیدی نمی زند!

3 : بزارید برگ های ساقه دار چند دقیقه را در فضا باز قرار بگیرند تا شیره خشک شود

4 : سپس در خاک یا آب قرار دهید و 6 الی 9 هفته صبر کنید تا ریشه و جوانه جدید بزنند

نکته : در صورت قرار دادن در آب قبل از انتقال به خاک،حتما بزارید ریشه ها 5 الی 8 سانتی متر رشد کنند

5 : پس از جوانه زنی می توانید کود دهی را شروع کرده و از سفر سبز خود لذت ببرید!