.

N I N S A R B L O O M
نگهداری و مراقبت آلوکازیا پینک دراگون با تکثیر و قلمه زنی

نگهداری و مراقبت آلوکازیا پینک دراگون با تکثیر و قلمه زنی

تاریخ ثبت: 20 آذر 1402
تاریخ ویرایش: 12 اردیبهشت 1403

آلوکازیا پینک دراگون با ساقه های صورتی و برگ های براق و خمیده جزو خانواده بزرگ و دوست داشتنی بابا آدم ها هست! در این مقاله شما یاد می گیرید که چطور این آلوکازیا برگ پهن و جذاب رو در منزل پرورش دهید.

زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

روش نگهداری و مراقبت آلوکازیا پینک دراگون

 

نور : بهترین مکان برای پینک دراگون در کنار پنجره ای با نور فیلتر شده می باشد ( مانند پرده ای نازک ) زیرا این گیاه در زیستگاه بومی خود در زیر درختان جنگل های استوایی رشد می کند پس اصلا نیازی به نور تند و مستقیم ندارد.

پنجره جنوبی : نور مستقیم و حاد رو باید از پنجره های جنوبی انتظار داشت پس جوری گیاه رو قرار دهید که در معرض نور به طور مستقیم نباشد زیرا امکان سوختگی یا قهوه ای شدن لبه برگ ها وجود دارد.

پنجره شمالی : نور کم و ضعیف رو باید از این پنجره انتظار داشت پس تا حد امکان گیاه رو به پنجره نزدیک کنید.

از کجا بدونم گیاه من نور کافی دریافت میکنه؟

نور کم منجر به رشد کند با ساقه های بلند و ضعیفه افتاده،و برگ های رنگ و رو رفته می شود.

آبیاری : این گیاه علاقه به خاک مرطوب ولی نه خیس دارد یعنی همیشه پس از خشک شدن نصف خاک آبیاری رو انجام دهید. یاد گرفتن آبیاری این گیاه نیاز به تمرین و خطا،و فردی صبور و باحوصله دارد و مطمئن باشید برگ های پهن و جذاب این گیاه ارزش این زمان رو دارند.

نشانه بارز کم آبی : چین و چروک شدن یا افتادگی ناگهانی برگ ها نشانه کم آبی بوده و پس از یک آبیاری کامل و سریع دوباره گیاه شاداب و سرپا می شود.

خاک : توجه توجه! اگر شما کود دهی،نور و آبیاری صحیح داشته باشید ولی آلوکازیا شما در خاک نامناسب کاشته شده باشد،بدون شک در عرض چند ماه از بین خواهد رفت!

خاک نینسار بلوم تهیه شده از خاک برگ،کوکوچیپس و پرلیت و کوکوپیت و پیت ماس می باشد که دقیقا نیاز های این خانواده را برطرف می کند.

از کجا بدونم خاک نامناسب چیه؟

1 : خاک نامناسب قیمت بسیار پایینی دارد که در گلفروشی های محله ( در ایران ) معمولا فروخته می شود

2 : نشانه بارز وجود کرم خاکی و خاک سفت رس و باغچه می باشد که برای هیچ گیاه آپارتمانی مناسب نبوده و اصلا برای آلوکازیا پیشنهاد نمی شود

3 : اگر شما گیاه خود را آبیاری می کنید و آب به سختی از زهکش آن خارج می شود زیرا خاک بسیار فشرده و سفت می باشد باید بدانید که این خاک،باعث نابودی گیاه شما در طولانی مدت می شود!

رطوبت : اگر شما هم به دلیل برگ های پهن و جذاب آلوکازیا پینک دراگون آن را خریده اید باید‌ اطلاع داشته باشید که رطوبت بالا یکی از عوامل اساسی در این ماجرا می باشد.

چطور رطوبت محیط رو افزایش بدم؟

1 : مؤثر‌ترین روش،سرمایه گذاری روی یک دستگاه بخور می باشد که رطوبت محیط رو بالا 70% می برد

2 : جمع کردن گیاهان آپارتمانی دور هم روشی کاربردی و آسان بوده که هزینه پایین و تاثیر خوبی دارد

3 : مه پاشی/اسپری آب روی برگ ها بوده که تاثیر کمی دارد

4 : ظرفی را پر از قلوه سنگ کرده سپس در آن مقداری آب ریخته و در زیر گلدان قرار دهید تا با بخور شدن آب،رطوبت محیط افزایش یابد ( به این روش ساخت جزیره گفته می شود )

دما : این گیاه در مناطق بومی استوایی رشد می کند یعنی عاشق محیط های گرم و متنفر از محیط های سرد می باشد.

نکاتی در رابطه با سیستم های گرمایشی و سرمایشی : حتما گیاه خود را از وسایل گرمایشی ( مانند شوفاژ یا بخاری ) حداقل 1 متر فاصله دهید و از قرار دادن آن کنار پنجره های بادگیر یا روبروی کولر جدا خودداری کنید!

کود دهی : تمامی آلوکازیا ها برگ های پهن و جذابی دارند که یعنی نیاز به مواد مغذی فراوانی برای سرحال نگه داشتن شان دارند.

نکته : در سایت پیشنهاد ما دو هفته درمیان می باشد ولی اگر شما نور و رشد خوبی دارید پس باید هر هفته در میان کود دهی داشته باشید تا مواد مغذی کافی برای برگ های پهن آلوکازیا پینک دراگون فراهم کنید.

نکته : رشد آلوکازیا پینک دراگون سریع می باشد پس اگر بتوانید با کود های مناسب از این گیاه نگهداری کنید در عرض یک سال نتیجه فوق‌العاده ای خواهید دید!

تکثیر و قلمه زنی :

تکثیر آلوکازیا پینک دراگون به 2 روش می باشد

روش اول :

1 : گیاهچه های مستقلی را که در کنار گیاه مادری از سطح خاک بیرون آمده،به آرامی به وسیله دست خودتون یا یه بیلچه جدا کنید ( معمولا به ریشه گیاه مادری وصل هستند،به آرامی این ارتباط رو با یه قیچی استریل شده ببرید ) سپس گیاهچه رو در گلدانی با ابعاد متناسب به خودش بکارید

2 : اولین آبیاری را با آمینواسید جهت کاهش تنش و جابجایی انجام دهید،رطوبت محیط رو نیز در 2 الی 3 ماه پیش رو بالا نگه دارید تا گیاهچه به خوبی در گلدان جدیدش سازگار و رشد کند

3 : از گیاه جدید خود لذت ببرید!

روش دوم :

1 : در خانواده آلوکازیا موقعه تعویض گلدان شما پیازچه/کورم ( Corm ) هایی که مقداری از نخود بزرگتر و به رنگ قهوه‌ای می باشند رو پیدا می کنید؛مانند تصویر زیر

2 : توی توده ریشه و اطراف گیاه را که بررسی کنید متوجه آنها می شوید

نکته : هرچه گیاه سن و سال دار باشد،تعداد کورم های آن بیشتر خواهد بود

3 : پوست روی آن را مانند فندق به وسیله دست جدا کنید ( یا یک شئ تیز استریل )

4 : قسمت زیری که معمولا یک ریشه ریزی دارد همانجایی هست که ریشه گیاه شروع به رشد می کند و قسمت بالایی که شکاف سفیدی مانند نوک مداد دارد،محل ایجاد ساقه و رشد برگ ها می باشد

5 : کورم آلوکازیا را می توانید در خزه،آب یا خاک قرار دهید و معمولا 4 الی 8 هفته زمان می برد تا اولین نشانه از رشد را مشاهده کنید

نکته : سر و ته قرار دادن کورم باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن می شود

نکته : وقتی حجم ریشه 2 الی 3 سانتی طول و گیاهچه نشانه ای از رشد داشت،می توانید آن را به گلدان انتقال دهید

نکته : حتما در این 4 الی 8 هفته روی کورم خود را با لیوان یا کیسه فریزر بپوشانید تا رطوبت خوبی فراهم شود

6 : حالا از داشتن یه گیاه جدید لذت ببرید یا در صورت وجود یه دوست گل گلی،از هدیه دادن آن لذت ببرید.