.

N I N S A R B L O O M
خاک شناسی

خاک شناسی

تاریخ ثبت: 19 شهریور 1400
تاریخ ویرایش: 21 آذر 1400

خاک ها یا قلیایی هستند یا اسیدی.ما در این بلاگ به 3 بستر کشت یعنی کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس می پردازیم‌.

کوکوپیت(coco peat):پرز هایی که روی میوه‌ی ی نارگیل وجود دارند را الیاف نارگیل می گویند.هند و سریلانکا از تولید کننده های این میوه هستند که با دستگاه هایی آن ها را فشرده می‌کنند و به عنوان کوکوپیت به ما عرضه می کنند.

کوکوپیت به 2 صورت،در مکعب های 12×12 و 15×15 فروخته می شوند یا کوکوپیت های کیلویی که آن را در آب قرار می دهند تا حجم و وزن افزایش پیدا کند و اصلا خرید آنها صرفه اقتصادی ندارد.

بین 4 تا 10 سال ماندگاری دارد و هیچ آفت و علف هرزی ندارد به دلیل اینکه درخت نارگیل از سطح زمین بسیار فاصله دارد.باعث می شود عناصر غذایی را گیاه بهتر جذب کند و ph آن بین 5/5 الی 6/5 است.

بستر مناسبی برای کاشت بذر،قلمه و پیاز هست و همینطور برای نگهداری گیاهان شاخه بریده و گیاهان آپارتمانی مناسب است.

پرلیت (pearlite):  یک نوع سنگ آتشفشانی است که متشکل از آلومینیوم، منگنز، سدیم، پتاسیم و آهن است؛که در معادن خراسان و تبریز استخراج می شوند.

فایده برای گیاه: می تواند با ترکیب شدن با خاک های سنگین به سبک شدن خاک و افزایش گردش هوا و آب در خاک کمک کند.

PH آن خنثی است و با ترکیب شدن با خاک های اسیدی و قلیایی می تواند به رشد گیاه و تنظیم PH آن کمک کند. 
مزیت: ماندگاری زیاد آن به کاهش هزینه ها کمک می کند و قدرت جذب بالایی دارد و در مصرف کود صرفه جویی می کند. 
پرلیت را می توان تنها یا با ترکیب بستر کشت گیاهان همچون کوکوپیت و پیت ماس استفاده کرد.برای ریشه زدن قلمه ها هم می شود از پرلیت به صورت تنها استفاده کرد.

توجه!
گرد و غباری که با،ریختن در ظرف یا هرجایی که باعث پخش شدن آن شود به هیچ وجه نباید با گوش، چشم و حلق تماس داشته باشد زیرا مشکلات تنفسی بوجود می آورد.

پیت ماس (peat moss): از مواد فیبری مرده و یک نوع خزه جنگلی به وجود می آید و با خاصیت جذب بالایی که دارد می تواند آب را در زمان بیشتری نگه دارد.  نسبت به سایر خاک ها می تواند شرایط استریل ایجاد نماید یعنی از رشد علف هرز در گیاه شما جلوگیری کند.
روش هیدروپونیک که در آن فقط از لیکاپن استفاده می شود، از وجود آفات جلوگیری کرده و در مصرف آب صرفه جویی میکند بطوریکه باعث رشد سریع تر گیاه می شود.