.

N I N S A R B L O O M
ارکیده مینیاتوری فالانوپسیس وحشی

ارکیده مینیاتوری فالانوپسیس وحشی

تاریخ ثبت: 05 تیر 1401

ارکیده فالانوپسیس وحشی از خانواده ی فالانوپسیس ها است. این ارکیده بومی هند، چین و آسیای جنوب شرقی است. گروه ارکیده شامل صدها جنس مختلف و هزاران گونه است، اما بیشتر مردم از طریق گونه فالانوپسیس با ارکیده ها آشنا می شوند. ارکیده محبوب فالانوپسیس یکی از ساده‌ترین گونه‌های ارکیده برای رشد به‌عنوان گیاه آپارتمانی است و به دلیل طبیعت آسان آن، اغلب به آن ارکیده مبتدی یا به دلیل شکل شکوفه‌هایش، ارکیده پروانه یا ارکیده شب پره می‌گویند.

گونه فالانوپسیس Phalaenopsis اولین بار به طور رسمی در سال 1825 توسط کارل لودویگ بلوم توصیف شد. نام فالانوپسیس Phalaenopsis از کلمه یونانی باستان فالانیا φαλαινα (phalaina) به معنای “نوعی پروانه” با پسوند اُپسیس -opsis به معنای "دارای ظاهر" یا "مانند" گرفته شده است. برای خرید این گل زیبا و خاص برروی متن کلیک کنید.

 

نور

متوسط مایل به روشن غیرمستقیم،گیاهان ارکیده از طریق ریشه ها نور را جذب می کنند،بهتر است که نوری روشن و غیرمستقیم برای این گیاه فراهم شود.

نکته:در اثر دریافت نور بیش از اندازه برگ گیاه می سوزد و اگر برگ ارکیده شما زرد و خشک شد می تواند به دلیل دریافت نور کم باشد.

نکته:اگر رنگ برگ ها سبز تیره است یعنی گیاه در بهترین شرایط نوری خود قرار گرفته است ولی اگر سبز بسیار روشن است بدانید که نور کمی گیاه دریافت می کند و باید به مکانی با نور بیشتر یا چراغ رشد برای آن تهیه گردد.

 

آبیاری

می توانید روی ریشه آب را اسپری کنید یا مقداری آب پاشی کنید گیاه را،ولی بدانید که گیاه ارکیده را نمی شود مانند دیگر گیاهان آپارتمانی سیر آب کرد و بعد از چندین روز دوباره آبیاری کنید،بلکه باید به میزان کم و به طور پیوسته آبیاری را انجام دهید.

در فصل رشد به آبیاری پیوسته توجه بیشتری داشته باشید.

نکته:اگر ریشه ارکیده به رنگ سبز روشن بود بدانید که نیاز به آب ندارد ولی اگر خاکستری مایل به نقره ای شد،زمان آبیاری است.

نکته:در آبیاری از خیس کردن برگ ها پرهیز کنید زیرا در صورت ماندن قطرات آب بر روی آنها در مدت طولانی باعث ایجاد قارچ و باکتری می شود‌.

 

دما

18 الی 26 درجه سانتی گراد دمای ایده آل این گیاه است.از سرما و گرما شدید و باد هایی که از لایه پنجره ها می وزند،این گیاه را دور کنید.

رطوبت:حداقل 40 درصد محیط باید رطوبت داشته باشد.

نکته:می توانید با دستگاه بخور،سینی سنگریزه یا جمع کردن گیاهان در یک مکان رطوبت محیط را افزایش دهید.

 

گلدان

اگر می توانید از گلدان های پلاستیکی استفاده کنید زیرا اکثر فتوسنتز را ریشه های ارکیده انجام می دهند و اگر نور و گردش هوای خوبی را دریافت نکنند،گیاه از بین می رود،اگر هم از گلدان های بتن سبک،سفالی و… استفاده می کنید حتما ریشه ها را روی خاک بیاورید تا نور و گردش هوا خوبی را دریافت کنند‌.

 

خاک

می توانید از خاک مخصوص ارکیده یا لیکاپون درشت استفاده کنید،هر خاکی که گردش هوا خوبی داشته باشد و زهکشی بالا برای این گیاه عالی است‌.

 

کود دهی

از کود مخصوص گلدهی ارکیده باید استفاده کنید برای گل دادن ارکیده،در بهار و تابستان به میزان نصف پیشنهاد شده هر هفته یا کل میزان پیشنهاد شده هر دو هفته یکبار استفاده کنید.

نکته:کود مایع را در اب حل کنید و بر روی ریشه اسپری کنید،به هیچ وجه بر روی برگ یا غنچه اسپری نکنید‌.

 

قلمه گیری

پس از اینکه گیاه شما دارای سن و سالی شد،بر روی ساقه بجای گل یک ارکیده کامل رشد می‌کند(به کیکی معروف است) آن را جدا کنید و در خاک بکارید،پس از حدود یک ماهه و نیم مراقبت شما یک ارکیده جدید خواهید داشت‌.